Ryszard Czarnecki: O rosyjskiej opozycji słów parę

O ROSYJSKIEJ OPOZYCJI SŁÓW PARĘ
Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki: O rosyjskiej opozycji słów parę
Ryszard Czarnecki / fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Na gali BAFTA  czyli Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych rozdano liczne nagrody, ale ja w relacjach CNN z tego wydarzenia wyłowiłem obecność córki uwiezionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – Darii Nawalnej. Darię gościłem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu jakiś czas temu. Była obecna na posiedzeniu Delegacji Unia Europejska – Rosja, której przewodniczę. Zaprosiłem ją też na specjalny obiad z parlamentarzystami. Daria mówi świetnie po angielsku i dobrze reprezentowała swojego ojca – więźnia politycznego Putina. Po paru miesiącach moim i Parlamentu Europejskiego gościem była też żona Nawalnego – Julia. To z mojej i naszej strony był zwykły akt solidarności z człowiekiem, osobistym wrogiem współczesnego cara z Kremla.

"Nawalnych w Rosji jest niewielu"

W zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się specjalna debata poświęcona Nawalnemu i innym „więźniom sumienia” w Rosji. Byłem współautorem rezolucji, która była efektem tej dyskusji i którą przegłosowaliśmy w ostatni dzień sesji. W czasie debaty powiedziałem, że „Nawalnych w Rosji jest niewielu” i  że tym bardziej należy docenić tych, którzy są...

A teraz prosto z mostu. Jaki jest problem z opozycją w Rosji? Przed trzema tygodniami Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zorganizowali debatę z udziałem szeregu opozycjonistów z Rosji, zwłaszcza tych funkcjonujących na emigracji. Z naszej strony w pewnym momencie padła sugestia, aby jednoznacznie potępili wojnę Rosji z Ukrainą. Nikt z naszych gości do tego się nie odniósł. Odpowiedzią było charakterystyczne głośne milczenie. Czyż nie jest to wymowne?

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (21.02.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe