Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy

Rocznica wybuchu wojny to na Jasnej Górze „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”, a także wdzięczności dla tych, którzy z hojnością i otwartym sercem wspierają braci w potrzebie. Pomoc dla Ukraińców trwa tu od początku rosyjskiej agresji. Paulini otworzyli dla uchodźców Dom Pielgrzyma i świątynię. - Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa - przypomniano. Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku / YT print screen/Beata Bielecka

Jasna Góra ośrodkiem modlitwy za Ukrainę

W modlitwie i pomocy nie ustaniemy - zapewnia kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak. - Cieszymy się, że Jasna Góra jest też ośrodkiem modlitwy za Ukrainę, za wszystkich Ukraińców, wszystkich uchodźców, którzy są w Polsce, bo to jest ważne, by oni czuli wspólnotę, to żeby od nas biła życzliwość i pokazanie im, że też modlimy się za to, by mogli wrócić do swojej ojczyzny - podkreśla zakonnik.

"Mój dom w czasie wojny"

Niezwykle wymowny jest namalowany przez 11-letnią Mariję obrazek Jasnej Góry na ukraiński konkurs „Mój dom w czasie wojny”.

Pod jasnogórskim dachem nadal mieszka ponad 20 matek z dziećmi, niektóre z kobiet znalazły tu zatrudnienie. Pani Wala z wnuczką i prawnuczką uciekła z Browar koło Kijowa. - Bardzo dziękuję wszystkim Polakom za tak ciepłe przyjęcie nas - podkreśla. 

Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą

- Nie ma prawdziwej wolności bez solidarności - przypomniał za św. Janem Pawłem II abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej inaugurującą „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”. Podkreślił, że zło nie odnosi ostatecznego zwycięstwa, bo odkupienie dokonane przez Chrystusa na wzgórzu Golgoty jest Boską miarą wyznaczoną złu, że to ostatecznie życie odnosi zwycięstwo nad śmiercią, nad nienawiścią triumfuje miłość miłosierna objawiona przez Chrystusa. 

Paulini wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy włączają się w modlitwę i materialną pomoc. 

Jasna Góra stała się dziś też szczególnym miejscem podziękowania dla szkół, firm i gmin regionu częstochowskiego udzielających różnorakiego wsparcia Ukraińcom. Także dzięki zaangażowaniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego wysłano ponad 700 ton darów w akcjach organizowanych przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy. Z pomocy materialnej skorzystało ponad 90 tys. uchodźców.

- Robicie to z wiarą, w imię Pana Boga, wyznała jedna z prawosławnych Ukrainek przed powrotem do domu - opowiadał ks. Ryszard Umański z Towarzystwa Patriotycznego Kresy i proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, gdzie powstało centrum pomocy.

- Miłość i dobroć nie mogą nużyć. Trudna nasza historia nie może nas powstrzymać od pomagania - podkreśla ks. Umański. Kapłan już w drugim dniu wojny otworzył dolną część kościoła na miejsce pomocy dla uchodźców. Jak przyznaje dziennie wspierano nawet 200-300 osób. Obecnie w centrum pomaga na stałe kilkadziesiąt osób, w tym młode ukraińskie matki. - To jest świadectwem, że Ukraińcy nie tylko korzystają z pomocy, ale też chcą się angażować. Ci co nocowali na plebanii, chcieli w geście wdzięczności częstować pierogami ludzi wychodzących z kościoła. Ukrainki lepiły nawet do 2 tys. pierogów jednorazowo. W planach są też obiady wydawane 2 razy w tygodniu dla starszych osób, które byłyby też dla nich okazją do spotkania - opowiada kapłan.

Uczniowie

W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyły setki osób, w tym ponad 100-osobowa grupa uchodźców, większość to uczniowie uczęszczający do częstochowskich szkół. 13-letnia Władzia Karpenko dokładnie rok temu uciekła z Chersonia z mamą i bratem. - Tęsknie za Ukrainą. Jechałam cztery doby, 24 lutego już wyjechaliśmy, a 1 marca byliśmy w Polsce. W szkole zostałam przyjęta bardzo fajnie, koledzy, koleżanki są bardzo dobrzy - wyznała dziewczynka. 

Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wyrażając wszystkim wdzięczność za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy, podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest też swoistym wezwaniem do budowania ducha wspólnoty z tymi, którzy nadal są w potrzebie. - Chcemy podziękować za złożone dary, prezenty dla dzieciaków. 700 ton mówi samo za siebie. 270 szkół, 220 powiatów. Dzisiejszy czas prowadzi też do refleksji, może nawet do apelu, żeby to spotkanie stało się zaczynem do zachowania dalszej postawy solidarności i miłości. Wszyscy musimy być silni, mocni w wierze. Dziś to spotkanie na Jasnej Górze uświadamia nam jak ważne jest, byśmy byli razem - podkreśliła kurator.

Podczas spotkania abp Depo wyraził także wdzięczność Zakonowi Paulinów, za wszelką pomoc Ukraińcom, za otwarcie Domu Pielgrzyma.

W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie z Ukrainy z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. 

Dzień modlitwy i postu przeżywają na Jasnej Górze także wierni Kościoła greckokatolickiego, którzy podczas specjalnego nabożeństwa modlić się będą zwłaszcza za poległych i walczących żołnierzy.

Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.

BP @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe