"O Królowo Polski, nie mówię Ci żegnaj". Nuncjusz apostolski podziękował na Jasnej Górze za swoją misję w Polsce

Z modlitwą wdzięczności za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce na Jasną Górę przybył abp Salvatore Pennacchio. Służbę w naszym kraju od początku powierzył Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Tu niejednokrotnie modlił się sam lub z pielgrzymami podczas różnych uroczystości, także w czasie jubileuszu 40-lecia kapłaństwa. - Na Jasnej Górze czuję się jak w domu - podkreślał zawsze abp Pennacchio.
abp Salvatore Pennacchio
abp Salvatore Pennacchio / wikimedia commons/public_domain/Joanna Adamik

- U twoich stóp Królowo Polski składam gorące podziękowania na zakończenie mojej posługi na twojej drogiej polskiej ziemi - mówił podczas Apelu Jasnogórskiego abp Salvatore Pennacchio.

Wspomnienia

Przypomniał, że na początku swej misji Nuncjusza Apostolskiego jako oddany syn powierzył Maryi swoją rolę, którą powierzył mu papież Franciszek, aby zechciała mu pomagać, prowadzić i chronić. - Ze wzruszeniem wspominam wiele momentów, które spędziłem na modlitwie przed twoim Cudownym Wizerunkiem w Jasnogórskiej Ikonie. Zwierzyć się chcę Tobie jak syn swojej matce, z radości i smutków, wyzwań i nadziei, a Ty, jak troskliwa matka przyjmowałaś modlitwę moją i tych, którzy prosili mnie o twoje wstawiennictwo - mówił arcybiskup.

Wspominał, że z wielkim wzruszeniem przewodniczył Mszy św. w trzechsetną rocznicę koronacji, składał swą modlitwę: za papieża Franciszka, niestrudzonego pasterza i pielgrzyma pokoju; za biskupów polskich, z którymi tyle razy gromadził się wokół tego ołtarza, aby prosić o pomoc, radę i opiekę; o nowe powołania do życia konsekrowanego i o uświęcenie duchowieństwa; za misjonarzy i misjonarki niosących Dobrą Nowinę całemu światu; za tak drogą młodzież, która wraz z papieżem Franciszkiem zgromadziła się z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.; za wszystkich, którzy cierpią na ciele i na duszy, w szczególności za ofiary nadużyć seksualnych dokonanych przez osoby duchowne i konsekrowane; za nieustający apel o pokój na całym świecie, w szczególności na Ukrainie; za ubogich, chorych, uchodźców.

"O Królowo Polski, nie mówię Ci żegnaj"

- Droga Matko Boża i Królowo Polski, dziś z serca twojego syna płynie jedno słowo „dziękuję” - podkreślał abp Penacchio i dodawał, że wraca do Rzymu z wieloma wspomnieniami, bogaty w doświadczenia i głęboko przeżytej misji. - Zabiorę je ze sobą, aby były przy mnie podczas wypełniania nowych zadań. Proszę wspomagaj mnie kochana Matko w wypełnianiu tego nowego zadania – prosił Nuncjusz Apostolski i dodawał: „o Królowo Polski, nie mówię Ci żegnaj, ale do zobaczenia, bo z pewnością jako oddany syn powrócę na tę świętą górę, bym nadal był wiernym i radosnym świadkiem Twojego Syna”.

Abp Salvatore Pennacchio jako wyraz wdzięczności całego Zakonu Paulinów z rąk przełożonego generalnego otrzymał Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej.

Nowa misja

Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Abp Pennacchio pełnił na pięciu kontynentach 11 misji dyplomatycznych powierzanych przez trzech kolejnych papieży.

Tuż po nominacji w sierpniu 2016 r. nowy nuncjusz za pośrednictwem Radia Watykańskiego prosił Polaków o modlitwę i przyzywał opieki Maryi Jasnogórskiej. - Powierzam waszym modlitwom i Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, moją nową misję powierzoną mi przez Ojca Świętego Franciszka w waszym drogim kraju, kraju św. Jana Pawła II - mówił abp Pennacchio.

Podziękowanie za dar kapłaństwa

Na Jasnej Górze w lutym 2017 r. wraz z kolegami kursowymi dziękował za dar kapłaństwa, obchodząc jubileusz 40-lecia święceń. - Przybyliśmy niejako do sanktuarium bliźniaczego, ponieważ tam, gdzie studiowaliśmy - w Neapolu, blisko jest Sanktuarium Matki Bożej w Pompejach. Dlatego od początku naszego kapłaństwa Matka Boża jest obecna w naszym życiu i to jest taki znak naszej pobożności maryjnej - powiedział wówczas.

Abp Penacchio uważa się za duchowego syna św. Papieża Jana Pawła II, który udzielił mi sakry biskupiej w 1999 r. Na znak wdzięczności wobec niego wybrał na motto biskupie słowa „Nolite timere” (Nie bójcie się) z papieskiego wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!” z inauguracji jego pontyfikatu.

it / Jasna Góra


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jak zaczną konkurować na antenie, to.... Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jak zaczną konkurować na antenie, to...". Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca "Dzień Dobry TVN" Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za "kraj nieprzyjazny". Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech – Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen - książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat Wiadomości
Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat

Nie żyje Robert Gallinowski. Aktor znany był między innymi z takich filmów jak "Nadzy wśród wilków" czy "Carlos". Zmarł niespodziewanie w wieku 53 lat.

Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo” Wiadomości
Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo”

Robert Lewandowski i Kamil Glik rywalizują o przywództwo w reprezentacji Polski? Taki wniosek można wysunąć na podstawie słów Łukasza Olkowicza, który jest autorem głośnej rozmowy o „aferze premiowej” z Łukaszem Skorupskim.

Emerytury
Stażowe