Bp Chrząszcz do duchownych: Nie zmieniajmy Kościoła jak Marcin Luter

Jeśli chcemy coś zmieniać w Kościele, zacznijmy od siebie, nie róbmy jak Marcin Luter - mówił bp Robert Chrząszcz do kapłanów, którzy zgromadzili się 25 lutego w parafii NSPJ w Nowym Targu w ramach podhalańskiej części Pokutnej Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.
bp Robert Chrząszcz Bp Chrząszcz do duchownych: Nie zmieniajmy Kościoła jak Marcin Luter
bp Robert Chrząszcz / YT print screen/Archidiecezja Krakowska

Sięganie wewnątrz siebie

Kapłani uczestniczyli w nabożeństwie Drogi krzyżowej i adoracji. Najważniejszym punktem sobotniego pielgrzymowania była Msza św., której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. - To jest dla nas czas, w którym trzeba nam sięgnąć w głąb siebie i zapytać Boga, jak widzi moje kapłaństwo. Pamiętajmy, że jeśli chcemy coś zmieniać, musimy zacząć od siebie. Mówiła o tym św. Matka Teresa. Tak czynił też św. Franciszek z Asyżu. Inną drogą poszedł Marcin Luter, który zaczął reformować Kościół od drugich, nie od siebie - podkreślał bp Chrząszcz.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej zaapelował do kapłanów, by przestali diagnozować, wyciągać pochopne wnioski, zwłaszcza na temat tych, których nie ma w Kościele. - Dziękujmy za tych, którzy są obecni i zarazem prośmy o nawrócenie, byśmy stawali się na nowo iskrą rozpalającą dążenie do świętości - dodał bp Chrząszcz.

Kapłańska pielgrzymka pokutna

Hierarcha podziękował kapłanom za dary ofiarne na rzecz chorej dziewczynki. - Dziękuję wam również za wszelkie trudy, które podejmujecie na rzecz Kościoła Krakowskiego i duszpasterstwa w swoich parafiach - podkreślił bp Chrząszcz.

Wszystkim kapłanom za przyjazd do Nowego Targu, do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa podziękował jej proboszcz ks. prałat Stanisław Strojek. - To wielka radość móc was gościć u nas, wspólnie razem modlimy się, ale też rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia, po prostu możemy się spotkać - mówił ks. proboszcz Strojek.

W ramach pokutnej modlitwy kapłanów archidiecezji krakowskiej do Nowego Targu przybyli duchowni z dekanatów: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Mszana Dolna, Niedzica i samego Nowego Targu.

W ramach Pokutnej Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej duchowni pielgrzymowali do Kalwarii Zebrzydowskiej, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, kościoła Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy i do Nowego Targu.

jg / Nowy Targ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

AP: Donald Trump będzie formalnie aresztowany Wiadomości
AP: Donald Trump będzie formalnie aresztowany

Akt oskarżenia nowojorskiej wielkiej ławy przysięgłych przeciw byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi obejmuje wiele zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji biznesowej, w tym co najmniej jedno przestępstwo kryminalne. Będzie formalnie aresztowany – podała w piątek AP.

Tadeusz Płużański: Hejterom „Ognia” do sztambucha Wiadomości
Tadeusz Płużański: Hejterom „Ognia” do sztambucha

W walce ze zgrupowaniem „Ognia” w latach 1945–1947 zginęło ok. 60 funkcjonariuszy komunistycznego UB, 27 NKWD, 40 milicjantów. Do dziś (post)komuna tej porażki majorowi Józefowi Kurasiowi nie może zapomnieć.

Emerytury
Stażowe