UE i afery korupcyjne. Co dalej?

UE i afery korupcyjne. Co dalej?


Zapraszam.do.lektury mojego wywiadu dla Tygodnika "Solidarność" -TYSOLA. Poświęcony jest on polityce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem UE i afery korupcyjnej w PE. Rozmowę przeprowadził red. Jakub Pacan.

 

Jakub Pacan z „Tygodnika Solidarność” rozmawia z Panem Ryszardem Czarneckim, posłem do Parlamentu Europejskiego z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów


Ta afera korupcyjna będzie przełomem w historii Parlamentu Europejskiego?
          Życie pokaże. Dwie dekady temu też była afera związana z gigantyczną korupcją i nepotyzmem w Komisji Europejskiej, zmuszono wtedy - po raz pierwszy w historii i ostatni zresztą - cały skład Komisji do dymisji i jak widać problem z niejawnymi powiązaniami, dziwnym lobbingiem i korupcją mamy nadal. W końcu 2021 pojawily się artykuły sugerujące afery finansowe w Komisji Europejskiej oraz atakującym Polskę TSUE oraz Europejskim Trybunale Obrachunkowym. W Komisji i TSUE sprawę zamieciono pod dywan, ale w ETO ze stanowiska usunięty został jego przewodniczący Niemiec Klaus-Heiner Lehne. To skądinąd ciekawe w kontekście pouczania Polski przez Niemcy w.kwestii praworządności. PE ma przygotować dopiero do października 2023 specjalne zalecenia dotyczące zwalczania korupcji, ale wejdą one w życie od lipca 2024 roku.


PE jest daleko, mieszkańcy poszczególnych państw aż tak bardzo krajów nie interesuje co robi PE. Obawy, że obecny skandal nie oczyści tej instytucji są uzasadnione?
         Pewne  zmiany sprzyjające bardziej przejrzystemu funkcjonowaniu instytucji UE można wprowadzić za pomocą posunięć administracyjnych, ale sporo rzeczy trzeba będzie przegłosować. Zadecydowano, że  zmiany wejdą dopiero za półtora roku poza bardziej technicznymi -te wejdą w życie wkrótce.  To nie jest tak, że PE nie ma żadnych instrumentów do zwalczania korupcji - one są, ale jak ktoś chce, to będzie to prawo obchodził , szukał szczelin. Mamy przecież obowiązek zgłaszania prezentów czy wyjazdów sponsorowanych przez państwa trzecie i organizacje pozarzadowe - no, ale nikt nie zgłosi łapówki.


Ważne jest to czego nie wiemy o tej aferze. Dlaczego afera wybuchła akurat teraz i w związku z Evą Kaili?
            Mamy tutaj dwa wytłumaczenia i w przypadku obu trzeba zachować ostrożność . Nie wiem czy one się łączą czy nie. Pierwsze wyjaśnienie zawiera tezę, że sprawa weszła na radar służb amerykańskich, które szukały powiązań Kataru z różnymi państwami i politykami. Miało się tak stać po tym, jak Amerykanie przegrali organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku. Drugie wytłumaczenie mówi o rutynowych działaniach służb belgijskich, które natknęły się na dowody związane z ta aferą, które ich zaskoczyły. Zresztą oba wyjaśnienia nie są ze sobą sprzeczne.


Jak wygląda badanie wątku rosyjskiego w tej sprawie?
            To bardzo ważne pytanie, wręcz kluczowe. W takich sprawach zawsze należy zadać pytanie "qui bono" ? Jeżeli widzimy czołowych europarlamentarzystów wymyślających kolejne rezolucje przeciw Polsce, którzy nagle nabierają wody w usta ,gdy mowa jest o potępieniu Rosji, to na myśl cisną się pytania "o co tutaj chodzi"? Pani Eva Kaili w rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm także wstrzymała się od głosu. Jak to interpretować? Żadna z osób,które straciły stanowiska w PE w wyniku "Qatargate" nie zagłosowała za tą rezolucja. Analiza stu posłów, którzy głosowali przeciw lub się wstrzymali pokazuje, że byli to głównie posłowie z Francji, Niemiec i Bułgarii. Mówiąc wprost : tymczasem Rosja   przeznacza setki milionów dolarów na lobbing tak oficjalny ,jak i nieoficjalny...Plan Roberty Metsoli ma szanse na powodzenie?
          Popieram wszelkie działania mające na celu ograniczenie korupcji i poprawę wizerunku PE -a jednocześnie przestrzegam, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. W Izraelu jest takie powiedzenie, że "Bóg siedzi w szczegółach",my w Polsce mówimy, że "diabeł siedzi w szczegółach". Otóż jeżeli słyszę o proponowanym zakazie istnienia tzw. Friendship Groups to pragnę przypomnieć, że w ramach takich struktur istnieją grupy np. Friends of Ukraine czy Friends of Belarus- oczywiście nie chodzi o Friends of Łukaszenko, tylko wspierania społeczeństwa obywatelskiego krytycznego wobec panującego tam reżimu. Podobna grupa funkcjonuje również na rzecz współpracy z  irańska opozycją, nie godzącej się z reżimem ajatollahów. Oby szykowane zmiany nie stworzyły sytuacji, kiedy powoływanie takich grup będzie niemożliwe. To byłby najlepszy prezent dla autorytarnych reżimów.

Polscy europosłowie też będą przesłuchiwani?
        Belgijska prokuratura potwierdziła, najpierw nieoficjalnie ,potem oficjalnie że w śledztwie nie przewijają się europosłowie z Polski. Na razie ?

Po tej aferze zaufanie do PE będzie jeszcze mniejsze?
         Kto nie wiedział, to się dowiedział, a jeszcze większa część osób przypomniała sobie, że europarlament nie jest pierwszą instytucją unijną, która dotknięta została skandalem korupcyjnym. Owszem, jest to największa afera w historii PE, ale nie największa w dziejach Unii jako takiej. Wracając do pytania to zależy sporo od samego europarlamentu, jak sobie z tą aferą poradzi.

Obawia się Pan o życie Pier Antonio Panzeriego, który poszedł na współpracę z prokuraturą?
         On to zrobił także ze względu na rodzinę, słyszałem, że ma chorą córkę,która teraz jest aresztowana. Dobry sygnał jest taki, że podobno dużo ujawnia, ale jest wielu ważnych ludzi, którzy się tego boją i bardzo nie chcą, by afera za sprawą zeznań Panzeriego była rozwojowa. Dlatego na miejscu belgijskich służb bardzo bym uważał, aby nic mu się nie stało...


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szczere wyznanie Anny Lewandowskiej. Nie wszyscy o tym wiedzieli z ostatniej chwili
Szczere wyznanie Anny Lewandowskiej. Nie wszyscy o tym wiedzieli

Anna Lewandowska podzieliła się z fanami szczerym wyznaniem. Nawiązała do tematu swoich codziennych obowiązków, w tym zawodowych.

Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce z ostatniej chwili
Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce

Szwed Armand Duplantis w pierwszym tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi w Xiamen wynikiem 6,24 poprawił własny rekord świata w skoku o tyczce. Natalia Kaczmarek czasem 50,29 zajęła drugie miejsce w biegu na 400 m. Wygrała mistrzyni świata Marileidy Paulino z Dominikany - 50,08.

Brukselski totalitaryzm na wojnie z konserwatystami Wiadomości
Brukselski totalitaryzm na wojnie z konserwatystami

Brukselska policja przerwała konferencję europejskich środowisk konserwatywnych. Mieli na niej wystąpić m.in. premier Węgier Victor Orban, były kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour, były premier Polski Mateusz Morawiecki oraz kard. Gerhard Müller. „Skrajna prawica nie jest tu mile widziana” – oświadczył burmistrz dzielnicy Sainte-Josse-ten-Norde dodając, że chodzi o ochronę „bezpieczeństwa publicznego”.

Nowe informacje w sprawie tragicznej śmierci 15-latki z Bydgoszczy z ostatniej chwili
Nowe informacje w sprawie tragicznej śmierci 15-latki z Bydgoszczy

Do tragicznego zdarzenia na przystanku tramwajowym doszło w czwartek 18 kwietnia po godz. 15 na ul. Fordońskiej w Bydgoszczy. Sprawa ta od samego początku budziła mnóstwo pytań i wątpliwości.

Nagłe lądowanie polskiego samolotu. Nieoficjalnie: Na pokładzie osoby towarzyszące Andrzejowi Dudzie  z ostatniej chwili
Nagłe lądowanie polskiego samolotu. Nieoficjalnie: "Na pokładzie osoby towarzyszące Andrzejowi Dudzie"

Podczas lotu nad Atlantykiem jeden z pasażerów zasłabł, samolot lecący z Nowego Jorku do Warszawy miał dlatego nieplanowane lądowanie w Keflaviku na Islandii - poinformował PAP w sobotę rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski. TV Republika informuje, że na pokładzie tego samolotu jest część osób, które towarzyszyły prezydentowi Andrzejowi Dudzie w czasie jego wizyty w USA.

Legenda polskiej estrady w szpitalu. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Legenda polskiej estrady w szpitalu. Konieczna była operacja

79-letni piosenkarz estradowy, tancerz i satyryk Andrzej Rosiewicz trafił do szpitala. Okazuje się, że artysta musiał przejść pilną operację.

Nie żyje gwiazda Dzień Dobry TVN z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda "Dzień Dobry TVN"

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje aktor znany m.in. z występów w "Dzień Dobry TVN" Norbert Bajan.

To pierwszy taki przypadek. Sukces ukraińskich sił z ostatniej chwili
"To pierwszy taki przypadek". Sukces ukraińskich sił

Po raz pierwszy rosyjski bombowiec strategiczny został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a od początku wojny Rosja straciła już co najmniej 100 samolotów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza zabitego przez Izraelczyków z ostatniej chwili
Pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza zabitego przez Izraelczyków

Ostatnie pożegnanie Damiana Sobola, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego. Odczytano listy od najwyższych władz państwowych.

Tragiczny wypadek na Śląsku. Jest ofiara śmiertelna z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na Śląsku. Jest ofiara śmiertelna

W Pyskowicach w pow. gliwickim doszło do tragicznego wypadku. Nie żyje jedna osoba.

REKLAMA

UE i afery korupcyjne. Co dalej?

UE i afery korupcyjne. Co dalej?


Zapraszam.do.lektury mojego wywiadu dla Tygodnika "Solidarność" -TYSOLA. Poświęcony jest on polityce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem UE i afery korupcyjnej w PE. Rozmowę przeprowadził red. Jakub Pacan.

 

Jakub Pacan z „Tygodnika Solidarność” rozmawia z Panem Ryszardem Czarneckim, posłem do Parlamentu Europejskiego z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów


Ta afera korupcyjna będzie przełomem w historii Parlamentu Europejskiego?
          Życie pokaże. Dwie dekady temu też była afera związana z gigantyczną korupcją i nepotyzmem w Komisji Europejskiej, zmuszono wtedy - po raz pierwszy w historii i ostatni zresztą - cały skład Komisji do dymisji i jak widać problem z niejawnymi powiązaniami, dziwnym lobbingiem i korupcją mamy nadal. W końcu 2021 pojawily się artykuły sugerujące afery finansowe w Komisji Europejskiej oraz atakującym Polskę TSUE oraz Europejskim Trybunale Obrachunkowym. W Komisji i TSUE sprawę zamieciono pod dywan, ale w ETO ze stanowiska usunięty został jego przewodniczący Niemiec Klaus-Heiner Lehne. To skądinąd ciekawe w kontekście pouczania Polski przez Niemcy w.kwestii praworządności. PE ma przygotować dopiero do października 2023 specjalne zalecenia dotyczące zwalczania korupcji, ale wejdą one w życie od lipca 2024 roku.


PE jest daleko, mieszkańcy poszczególnych państw aż tak bardzo krajów nie interesuje co robi PE. Obawy, że obecny skandal nie oczyści tej instytucji są uzasadnione?
         Pewne  zmiany sprzyjające bardziej przejrzystemu funkcjonowaniu instytucji UE można wprowadzić za pomocą posunięć administracyjnych, ale sporo rzeczy trzeba będzie przegłosować. Zadecydowano, że  zmiany wejdą dopiero za półtora roku poza bardziej technicznymi -te wejdą w życie wkrótce.  To nie jest tak, że PE nie ma żadnych instrumentów do zwalczania korupcji - one są, ale jak ktoś chce, to będzie to prawo obchodził , szukał szczelin. Mamy przecież obowiązek zgłaszania prezentów czy wyjazdów sponsorowanych przez państwa trzecie i organizacje pozarzadowe - no, ale nikt nie zgłosi łapówki.


Ważne jest to czego nie wiemy o tej aferze. Dlaczego afera wybuchła akurat teraz i w związku z Evą Kaili?
            Mamy tutaj dwa wytłumaczenia i w przypadku obu trzeba zachować ostrożność . Nie wiem czy one się łączą czy nie. Pierwsze wyjaśnienie zawiera tezę, że sprawa weszła na radar służb amerykańskich, które szukały powiązań Kataru z różnymi państwami i politykami. Miało się tak stać po tym, jak Amerykanie przegrali organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku. Drugie wytłumaczenie mówi o rutynowych działaniach służb belgijskich, które natknęły się na dowody związane z ta aferą, które ich zaskoczyły. Zresztą oba wyjaśnienia nie są ze sobą sprzeczne.


Jak wygląda badanie wątku rosyjskiego w tej sprawie?
            To bardzo ważne pytanie, wręcz kluczowe. W takich sprawach zawsze należy zadać pytanie "qui bono" ? Jeżeli widzimy czołowych europarlamentarzystów wymyślających kolejne rezolucje przeciw Polsce, którzy nagle nabierają wody w usta ,gdy mowa jest o potępieniu Rosji, to na myśl cisną się pytania "o co tutaj chodzi"? Pani Eva Kaili w rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm także wstrzymała się od głosu. Jak to interpretować? Żadna z osób,które straciły stanowiska w PE w wyniku "Qatargate" nie zagłosowała za tą rezolucja. Analiza stu posłów, którzy głosowali przeciw lub się wstrzymali pokazuje, że byli to głównie posłowie z Francji, Niemiec i Bułgarii. Mówiąc wprost : tymczasem Rosja   przeznacza setki milionów dolarów na lobbing tak oficjalny ,jak i nieoficjalny...Plan Roberty Metsoli ma szanse na powodzenie?
          Popieram wszelkie działania mające na celu ograniczenie korupcji i poprawę wizerunku PE -a jednocześnie przestrzegam, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. W Izraelu jest takie powiedzenie, że "Bóg siedzi w szczegółach",my w Polsce mówimy, że "diabeł siedzi w szczegółach". Otóż jeżeli słyszę o proponowanym zakazie istnienia tzw. Friendship Groups to pragnę przypomnieć, że w ramach takich struktur istnieją grupy np. Friends of Ukraine czy Friends of Belarus- oczywiście nie chodzi o Friends of Łukaszenko, tylko wspierania społeczeństwa obywatelskiego krytycznego wobec panującego tam reżimu. Podobna grupa funkcjonuje również na rzecz współpracy z  irańska opozycją, nie godzącej się z reżimem ajatollahów. Oby szykowane zmiany nie stworzyły sytuacji, kiedy powoływanie takich grup będzie niemożliwe. To byłby najlepszy prezent dla autorytarnych reżimów.

Polscy europosłowie też będą przesłuchiwani?
        Belgijska prokuratura potwierdziła, najpierw nieoficjalnie ,potem oficjalnie że w śledztwie nie przewijają się europosłowie z Polski. Na razie ?

Po tej aferze zaufanie do PE będzie jeszcze mniejsze?
         Kto nie wiedział, to się dowiedział, a jeszcze większa część osób przypomniała sobie, że europarlament nie jest pierwszą instytucją unijną, która dotknięta została skandalem korupcyjnym. Owszem, jest to największa afera w historii PE, ale nie największa w dziejach Unii jako takiej. Wracając do pytania to zależy sporo od samego europarlamentu, jak sobie z tą aferą poradzi.

Obawia się Pan o życie Pier Antonio Panzeriego, który poszedł na współpracę z prokuraturą?
         On to zrobił także ze względu na rodzinę, słyszałem, że ma chorą córkę,która teraz jest aresztowana. Dobry sygnał jest taki, że podobno dużo ujawnia, ale jest wielu ważnych ludzi, którzy się tego boją i bardzo nie chcą, by afera za sprawą zeznań Panzeriego była rozwojowa. Dlatego na miejscu belgijskich służb bardzo bym uważał, aby nic mu się nie stało...Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe