„Białoruscy partyzanci” wysadzili rosyjski samolot wczesnego ostrzegania?

Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan, który ujawnił proceder operacji „Śluza”, podał informację o „wysadzeniu przez białoruskich partyzantów rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania”.
Nieoficjalnie „Białoruscy partyzanci” wysadzili rosyjski samolot wczesnego ostrzegania?
Nieoficjalnie / grafika własna

A teraz coś grubego. Białoruscy partyzanci podobno wysadzili rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 na lotnisku Maczuliszcze pod Mińskiem. Według inicjatywy BYPOL uszkodzeniu uległa przednia i środkowa część samolotu, awionika oraz antena radaru

– pisze Tadeusz Giczan, publikując zdjęcie oznaczone logotypem BYPOL.

Na zdjęciu opublikowanym przez Tadeusza Giczana widnieje prawdopodobnie Berijew Iljuszyn A-50 Szmiel – radziecki czterosilnikowy samolot wczesnego ostrzegania zbudowany na podstawie transportowego Ił-76. W nomenklaturze NATO określany jako Mainstay.

 

BYPOL

Stowarzyszenie BYPOL to białoruska opozycyjna organizacja, która została utworzona przez byłych pracowników białoruskich służb w celu przeciwdziałania białoruskiemu reżimowi. Stowarzyszenie prowadzi profile w mediach społecznościowych.

Inicjatywa sprzeciwia się  Łukaszence, którego uznaje za uzurpatora. Byli białoruscy funkcjonariusze bezpieczeństwa uważają Swiatłanę Cichanouską za prezydenta Białorusi.

Celem BYPOL-u jest przywrócenie rządów demokratycznych na Białorusi z przejęciem władzy przez przywódczynię kraju Swietłanę Cichanowską oraz przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych na zasadach demokratycznych

– czytamy na stronie stowarzyszenia.

 

Białoruski ruch oporu

O białoruskim ruchu oporu mówi się od czasu, kiedy sabotaże przeprowadzane na białoruskiej kolei utrudniły znacząco rosyjskie transporty na terytorium Białorusi przeznaczone dla sił inwazyjnych dokonujących agresji na Ukrainie.

W skład sił zbrojnych Ukrainy wchodzi również białoruski batalion im. Kastusia Kalinouskiego, którego liderzy mówią również o wyzwoleniu Białorusi spod reżimu Łukaszenki.

 

Tadeusz Giczan i operacja „Śluza”

Tadeusz Giczan ujawnił polskiej opinii publicznej proceder operacji „Śluza”. Wobec Polski i Litwy trwa operacja hybrydowa służb Białorusi zmierzająca do destabilizacji krajów przy pomocy imigrantów. W Polsce rozpętano histerię. Politycy opozycji, celebryci i „obrońcy praw człowieka” zrobili wiele, by de facto udrożnić łukaszenkowski kanał przerzutu ludzi do Polski.

Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan opisał proceder nazywany przez białoruskie służby operacją „Śluza”. Akcja sprowadzania imigrantów na granice z państwami UE, którą wymyślono już lata temu, miała służyć wywieraniu presji na UE, chciano wymusić na niej przekazanie funduszy „na ochronę”. Po wybuchu wojny na Ukrainie stało się jasne, że operacja „Śluza” była preludium mającym służyć osłabieniu Polski.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Emerytury
Stażowe