Był doradcą Putina. Nie żyje Gleb Pawłowski

W wieku 71 lat zmarł po ciężkiej chorobie znany rosyjski politolog Gleb Pawłowski, uważany za głównego socjotechnika Kremla w pierwszym okresie rządów Władimira Putina, a w późniejszych latach zwolennik opozycji – podało w poniedziałek Radio Swoboda. Wcześniej, w 1996 roku, był jednym z architektów kampanii, w której Borys Jelcyn zapewnił sobie reelekcję.
Gleb Pawłowski Był doradcą Putina. Nie żyje Gleb Pawłowski
Gleb Pawłowski / Screen z kanału YouTube

Pawłowski był założycielem i szefem Fundacji Efektywnej Polityki, która opracowała kampanię prezydencką Putina w 2000 roku. Politolog zajmował się wizerunkiem i wystąpieniami ówczesnego szefa FSB, wybranego przez otoczenie Jelcyna na następcę prezydenta.

W następnych latach Pawłowski był doradcą Kremla i ekspertem od socjotechniki. Jego fundacja - jak przypomina Radio Swoboda - współtworzyła kluczowe punkty polityki wewnętrznej Kremla, w tym ograniczenie samodzielności regionów Rosji, ograniczanie wolności słowa i opozycji.

Pawłowski krytykował rosyjskie władze

W późniejszych latach Pawłowski był jednak stopniowo odsuwany od podejmowania decyzji. Ostatecznie Kreml zerwał z nim współpracę w 2011 roku. Według Radia Swoboda Pawłowski proponował wówczas drugą kadencję prezydencką Dmitrija Miedwiediewa, ten jednak ustąpił miejsca Putinowi, który znów został prezydentem Rosji. Po 2011 roku Pawłowski zbliżył się do opozycji politycznej w Rosji. Mieszkał w swej ojczyźnie i w Austrii.

Politolog stał się znany z zaangażowania na Ukrainie w 2004 roku: jako specjalista od wizerunku politycznego otwarcie popierał i doradzał skompromitowanemu fałszowaniem wyborów prezydenckich kandydatowi na prezydenta Wiktorowi Janukowyczowi. W 2006 roku Pawłowski przejściowo otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przełamanie Roberta Lewandowskiego. Xavi nie krył zadowolenia Wiadomości
Przełamanie Roberta Lewandowskiego. Xavi nie krył zadowolenia

Robert Lewandowski przełamał strzelecką niemoc. Kapitan reprezentacji Polski dwukrotnie pokonał w sobotnim spotkaniu bramkarza Elche. Po meczu głos zabrał między "Dumy Katalonii" – Xavi.

Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Emerytury
Stażowe