Piotr Duda w Radiu Gorzów: Niedługo fachowcy w budżetówce będą ocierać się o minimalne wynagrodzenia. To niedopuszczalne

– Skoro Solidarności udało się po trudnych negocjacjach z rządem podnieść w tym roku minimalne wynagrodzenie o prawie 20 proc., to jak na tym tle wyglądają podwyżki dla budżetówki tylko na poziomie 7,8 proc. Te wynagrodzenia będą się spłaszczać. Za chwilę okaże się, że fachowcy w budżetówce będą ocierać się o minimalne wynagrodzenia. To jest sytuacja niedopuszczalna – mówił Piotr Duda w Radiu Gorzów.
 Piotr Duda w Radiu Gorzów: Niedługo fachowcy w budżetówce będą ocierać się o minimalne wynagrodzenia. To niedopuszczalne
/ screen YouTube / Radio Gorzów

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, był we wtorek 28 lutego gościem Daniela Rutkowskiego w Radiu Gorzów.

W trakcie rozmowy szef „S” przypomniał o niezrealizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość postulacie Solidarności dotyczącym wprowadzenia emerytur stażowych. Związkowcy zebrali wymaganą liczbę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie i złożyli go w Sejmie. Po pierwszym czytaniu projekt ws. emerytur stażowych został zamrożony w komisji sejmowej. Z kolei projekt prezydencki w ogóle nie doczekał się nawet pierwszego czytania: 

– Tak nie może zachowywać się rząd, który mówi, że wsłuchuje się w sprawy społeczne – skwitował Piotr Duda.

Przewodniczący Solidarności mówił także o 20-procentowych podwyżkach w sferze finansów publicznych, które postuluje Związek.

– Skoro Solidarności udało się po trudnych negocjacjach z rządem podnieść w tym roku minimalne wynagrodzenie o prawie 20 proc., to jak na tym tle wyglądają podwyżki dla budżetówki tylko na poziomie 7,8 proc. Te wynagrodzenia będą się spłaszczać. Za chwilę okaże się, że fachowcy w budżetówce będą ocierać się o minimalne wynagrodzenia. To jest sytuacja niedopuszczalna – podkreślał Piotr Duda.

– Jeśli Pan Premier i cały rząd Zjednoczonej Prawicy mówi o profesjonalizacji urzędów państwowych i całej administracji, to kto będzie tam pracował, jak Ci profesjonaliści uciekną do sektora prywatnego? – pytał.

Szef „S” pytany był również o nadchodzące wybory parlamentarne.

– Każdy pracownik w naszym kraju powinien sobie uzmysłowić, co udało się w ostatnich ośmiu latach wspólnie Solidarności z rządem Zjednoczonej Prawicy zrealizować i porównać to z ośmioma latami rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Wtedy to była zapaść całego rynku pracy, to była tragedia. Rząd ZP też ma swoje grzeszki, ale jest też wiele aspektów pozytywnych dla pracowników związanych ze zmianami w kodeksie pracy czy takich jak obniżenie wieku emerytalnego – mówił Piotr Duda.

– Zerowy PIT do 26. roku życia, podatek dochodowy na poziomie 12 proc. czy podniesienie pierwszego progu z prawie 86 do 120 tys. złotych to jest coś wielkiego. Dużo kasy zostanie w kieszeniach pracownika. O to Solidarność walczyła i będzie w dalszym ciągu zabiegać – dodał.

Na koniec rozmowy Piotr Duda podkreślił, że Solidarność zawsze wspierała kandydata na prezydenta, „czy był to Lech Wałęsa, Lech Kaczyński czy później prezydent Andrzej Duda, to zawsze wspieraliśmy kandydata na prezydenta, ale nie partię polityczną” – podsumował.

Zachęcamy do posłuchania całej rozmowy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe