Politico: „PiS cofnął z trudem wywalczone prawa obywatelskie” – „Nie przestaną prześladować Polski…”

Po 2015 roku w zachodniej opinii publicznej rozpowszechniono rękoma „zaprzyjaźnionych dziennikarzy i ekspertów” narrację, jakoby „Polska miała problemy z demokracją”. A problemy owe miały się rozpocząć tuż po wygranej w wyborach Prawa i Sprawiedliwości, jeszcze zanim to zdążyło cokolwiek zrobić. Ostatecznie Komitet Obrony Demokracji powołano miesiąc po wyborach.
Pięści. Ilustracja  Politico: „PiS cofnął z trudem wywalczone prawa obywatelskie” – „Nie przestaną prześladować Polski…”
Pięści. Ilustracja / Pixabay.com

Dziś na łamach Politico ukazał się tekst Marty Prochwicz-Jazowskiej, eksperta German Marshall Fund, która opisuje „paradoks” sojuszu polsko-amerykańskiego w kontekście rzekomych „problemów z demokracją” w Polsce w opinii pt. „Wojna na Ukrainie nie da Polsce wolnej ręki w kwestii demokracji”.

 

„Na szczęście”

Prochowicz-Jazowska dziwnie nie stawia Polsce żadnych konkretnych zarzutów w zakresie „problemów z demokracją” (oprócz rzekomego zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny prymatu prawa unijnego, który to rzekomy „prymat” nigdzie w traktatach nie jest zapisany, a dotyczyć może, co potwierdziły liczne orzeczenia w licznych unijnych krajach, wyłącznie kompetencji przekazanych UE przez państwa narodowe), na szczęście „administracja Bidena nadal wyraża swoje obawy dotyczące wolności mediów, niezależności sądownictwa i poszanowania praw mniejszości w kraju”, a „Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za kwestionowanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym” i wstrzymuje fundusze dla Polski.

(…) chociaż PiS cofnął z trudem wywalczone prawa obywatelskie, wybory w Polsce są nadal wolne, a liberalna opozycja nadal je wygrywa w większości dużych miast. Senat kraju jest kontrolowany przez liberalną opozycję, a polskie społeczeństwo obywatelskie jest aktywne i prężne.

Walka o demokrację jednak nie ustała, ale nie widać też oznak, że USA czy Unia dadzą Polsce wolną rękę – niezależnie od jej znaczenia dla walki za granicą na Ukrainie

– pisze Prochwicz-Jazowska, która wzywa: „Zachodni partnerzy Polski nie powinni powstrzymywać się przed dawaniem jasno do zrozumienia, że ​​jeśli chodzi o demokrację, nie może być wolnej przepustki”.

 

„Polska przeszkadza”

Żeby nie wiadomo co, 3-cia wojna światowa, złudne nadzieje że odpuszczą Polsce i przestaną prześladować za przyjmowane już za pewnik, bo powtarzane nieustannie, domniemane uchybienia demokracji, które to chucpiarsko wmówiono światu.

Polska przeszkadza

[pisownia oryginalna]

– komentuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe