Gdańsk: Poświęcenie bursztynowego serca dla Danuty Siedzikówny „Inki” [FOTORELACJA]

W Bazylice pw. Św. Brygidy w Gdańsku uroczyście poświęcono bursztynowe serce w hołdzie dla Danuty Siedzikównej „Inki”.
Uroczystość poświęcenia bursztynowego serca w hołdzie dla Danuty Siedzikównej
Uroczystość poświęcenia bursztynowego serca w hołdzie dla Danuty Siedzikównej "Inki" / fot. Konrad Wernicki

W "Bastionie Solidarności" - jak zwykło się nazywać Bazylikę ps. Św. Brygidy zgromadziło się wielu Gdańszczan, w tym reprezentanci NSZZ "Solidarność" z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, politycy związani z Gdańskiem, organizacje harcerskie czy też Związek Piłsudczyków RP, których sztandary oficjalnie wprowadzono na początku mszy.

Podczas nabożeństwa mocno akcentowano niezłomną postawę Danuty Śiedzikówny, która pojmana przez komunistycznych oprawców nie złamała się, pozostała wierna swoim wartościom i ideałom. Nie zdradziła swoich przyjaciół nie wydała kompanów broni, za co poniosła najstraszliwszą cenę - odczłowieczenie i śmierć w ubeckiej katowni.

Proboszcz parafii Św. Brygidy Ludwik Kowalski podkreślał, że "Inka" może i powinna być wzorem dla dzisiejszej młodzieży, która potrzebuje swoich bohaterów, którzy swoimi czynami pokazywali, jak należy godnie żyć.

Wkomponowanie „Serca dla Inki” jako elementu Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny to inicjatywa Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, która zrzesza osoby należące w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych do nieformalnych niepodległościowych i antykomunistycznych Organizacji.

W realizację tego projektu zaangażowało się i wspierało wiele osób, do których zaliczali się: Ks. Jarosław Wąsowicz, pan Dariusz Krawczyk, pan Robert Kwiatek, a także środowiska kibicowskie m.in. Lechii Gdańsk.

Projekt Serca ma także wymiar symboliczny. Krzyż wykonany został z dwóch połamanych srebrnych mieczy. Ostrza scalone są przez wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej przecięty biało czerwona linia, która odzwierciedla polską granicę wschodnią. Po II wojnie światowej Kresy Wschodnie zostały odebrane Polsce i włączone do ZSRR.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe