Bp Wodarczyk o Żołnierzach Wyklętych: Warto zachować się jak trzeba

Warto zachować się jak trzeba. Tu i teraz – mówił w Dniu Żołnierzy Wyklętych (1 marca) bp Adam Wodarczyk. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele mariackim w Katowicach w intencji dusz poległych żołnierzy. Liturgia była częścią katowickich obchodów tego święta.
Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny” Bp Wodarczyk o Żołnierzach Wyklętych: Warto zachować się jak trzeba
Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny” / wikipedia/public_domain/IPN

Biskup zapewniał, że Żołnierze Niezłomni pozostają w pamięci wielu na zawsze. – Szatański plan komunistów, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady, wymazać ich z historii, nie powiódł się – powiedział. – Mówili, że umierają za wolną Polskę i za wiarę w Boga. Ich niezłomność bardzo często była podyktowana nie tylko walką o niepodległość, ale także wiarą w Boga i wiernością Jego prawom – zauważył.

Ostatni gryps

W homilii zacytował ostatni gryps, który wysłał z celi śmierci w więzieniu mokotowskim komendant Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Łukasz Ciepliński. Zanim 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński został stracony, napisał: „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, polska niepodległość – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska”.

Biskup Wodarczyk przyznał Cieplińskiemu rację. – Prawda i idea Chrystusowa zwyciężają. Bo Żołnierze Wyklęci, którzy do końca pozostali Niezłomni, wrócili do świadomości Polaków – powiedział. Cytował też „ochotnika do Auschwitz”, rotmistrza Witolda Pileckiego. – Ten bohaterski żołnierz, maltretowany w ubeckiej katowni przy ul. Rakowieckiej, rozstrzelany 14 maja 1947 r., do końca pozostał wierny Polsce i Bogu – podkreślał. – Dziś sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka" jest bohaterką młodzieży. „Bo zachowała się jak trzeba” – takie, ostatnie swoje słowa na tej ziemi, kazała przekazać babci. 

Generał Fieldorf "Nil"

Biskup przywołał tez postać Żołnierza Niezłomnego jakim był generał August Emil Fieldorf „Nil”, który po cudownym niemal uratowaniu z sowieckich łagrów wrócił do lubelskiej Polski – nie podjął dalszej walki, tylko chciał pracować, aby utrzymać rodzinę. – Mógł uratować głowę (został powieszony), gdyby poszedł na współpracę... Ale tego nie uczynił, zachował się jak prawdziwy żołnierz – powiedział bp Wodarczyk.

Tysiące kar śmierci

Wyliczył, że w latach 1944 – 1956 o wolną Polskę walczyło ok. 200 tys. żołnierzy II Rzeczpospolitej w różnych formacjach podziemia – głównie zbrojnego. Ponad 20 tys. Żołnierzy Niezłomnych zginęło z bronią w ręku. – Tych, którzy nie poddali się drugiemu, sowieckiemu okupantowi - dowódców i żołnierzy, kapłanów, działaczy politycznych, a także harcerzy i uczniów - czekały represje, wieloletnie wyroki i śmierć. Do 1955 r. spośród ponad 8 tys. orzeczonych kar śmierci wykonano ok. 4,5 tysięcy. Polska straciła nie tylko żołnierzy, ale elitę, kadrę przywódczą. W cywilu Żołnierze Wyklęci/Niezłomni byliby gospodarzami, urzędnikami, inżynierami, prawnikami, artystami... – podsumował. 

Przypomniał, że od 2011 r. obchodzimy powołany ustawą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako święto państwowe. Wskazywał, że dzisiaj świętujemy, podczas gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. – Niech dla nas zgromadzonych w dniu święta Żołnierzy Niezłomnych na modlitwie za spokój ich duszy, ci odważni ludzie staną się znakiem odważnej i wiernej miłości do Boga i Ojczyzny. I tego, że warto zachować się jak trzeba. Tu i teraz, w konkretnym momencie naszych dziejów. Chrześcijańskich i Polskich – stwierdził.

Apel Pamięci

Po Mszy św. przed katowickim kościołem mariackim odbył się wojskowy Apel Pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawicielami urzędów i instytucji, kombatantów oraz młodzieży szkolnej z Katowic i Tychów. Delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty w kaplicy "Golgota Ojczyzny". Po uroczystościach odbyło się spotkanie przy żołnierskiej grochówce.

asp, prze / Katowice


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

Emerytury
Stażowe