Czescy pasażerowie wybrali nazwę dla pociągów polskiej Pesy

Pasażerowie Kolei Czeskich zdecydowali, że pociągi produkowane dla tego przewoźnika przez Pesę Bydgoszcz będą nosiły nazwę RegioFox – poinformował w środę ekspert ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Piotr Mazurek.
Wyprodukowany przez bydgoską Pesę pociąg RegioFox Czescy pasażerowie wybrali nazwę dla pociągów polskiej Pesy
Wyprodukowany przez bydgoską Pesę pociąg RegioFox / TT Pesa Bydgoszcz

Obecnie trwają badania pojazdów na torze testowym w Velimiu w Czechach oraz w komorze klimatycznej w Austrii.

 

76 RegioFoxów

Koleje Czeskie zamówiły już 76 RegioFoxów. Pociągi są napędzane ekologicznymi silnikami Rolls-Royce, które oprócz konwencjonalnego oleju napędowego, mogą być zasilane biopaliwem HVO.

Nowoczesne zespoły trakcyjne mają przestronne wnętrze ze 115 miejscami siedzącymi, w tym dziewięcioma w 1 klasie. Wyposażone są w m.in.: klimatyzację, gniazdka 220V i USB do ładowania urządzeń mobilnych, Wi-Fi, próżniową toaletę z przewijakiem, wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie LED, nowoczesny system informacji pasażerskiej z monitorami, monitoring i systemy łączności.

W pojazdach jest przestrzeń do przewozu ośmiu rowerów, trzech wózków dziecięcych i dwóch wózków inwalidzkich. RegioFoxy, spełniające najnowsze europejskie normy ETCS, mogą poruszać się z maksymalną prędkością 120 km/h.

 

"Nazwę wybrali pasażerowie"

"Lis to szybkie i sprytne zwierzę i cieszę się, że RegioFox zaoferuje pasażerom wiele inteligentnych rozwiązań i maksymalny komfort. Nową nazwę wybrali nasi pasażerowie w ankiecie na portalach społecznościowych. Zamówiliśmy już 76 takich jednostek. Nie bez znaczenia jest to, że pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze, niskoemisyjne, ekologiczne silniki Rolls-Royce spełniające limity emisji Stage V" – podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes i dyrektor generalny Kolei Czeskich Michal Krapinec.

Prezes Krapinec dodał, że rozpoczęcie eksploatacji obserwowanej i jazd z pasażerami planowane jest w drugiej połowie roku.

Pierwsze pojazdy wyjadą na tory w Pradze oraz regionach środkowoczeskim i południowoczeskim. Kolejne RegioFoxy będą wozić pasażerów w regionach Pardubice, Hradec Kralove, Pilzno i Vysocina.

 

Umowa Pesy o łącznej wartości 2,5 mld zł

Pesa podpisała umowę na dostawy zespołów trakcyjnych 847 dla Kolei Czeskich w lutym 2022 roku. Umowa ramowa zakłada zamówienie do 160 pojazdów o łącznej wartości 2,5 mld zł. Do tej pory Koleje Czeskie zamówiły 76 RegioFoxów.

Pierwsze zespoły trakcyjne dostarczone przez Pesę do Czech otrzymały przed laty nazwę RegioShark. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mmu/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe