[video] Polska gospodarka na pierwszym miejscu w strefie ekonomicznej nowych członków UE

TVP Info powołując się na dane GUS podała dziś parametry rozwoju gospodarczego Polski i prognozy na najbliżyszy czas.
 [video] Polska gospodarka na pierwszym miejscu w strefie ekonomicznej nowych członków UE
/ print screen/TT
Jak nas widzą polską gospodarkę międzynarodowi inwestorzy i instytucje?
 
Atuty Gospodarcze Polski: Stabilny i długoterminowy wzrost, duży rynek wewnętrzny, dobrze wyedukowani i zmotywowani pracownicy, łącznik między Europa wschodnią a zachodnią.

- podaje TVP

Dalsze dane to: polska gospodarka stanowi wg zachodnich ekspertów ekonomiczny cud pokroju niemiec połowy XX w., utrzymuje wzrost gospodarczy 3,5%, znajduje się wśród pięciu najszybciej rozwijającycj się stref gospodarczychych UE, w tym plasuje się jako pierwsza taka strefa wśród niedawno przyjętych członków UE.

W Warszawie jest najniższe bezrobocie w całej Unii i swoje siedziby ma to ponad 250 tys. firm.

PKB Polski to 475 mld $, mocno rozbudowany sektor usług w stosunku do przemysłu. W ciągu ostatnich 12 lat średnio pensje wzrosły dwukrotnie. Niemal 90 mld euro stanowią w Polsce zagraniczne inwestycje.

Gospodarcze zmiany w bieżacym roku to: podwyżka najniższych pensji do 2 tys. zł a rent i emerytur do 1 tys. zł, obniżka CIT do 15%, obniżka wieku emerytalnego do 60 lat u kobie i 65 lat u mężczyzn od października. Średnia pensja wynosi w tym roku 4508,08 zł brutto. Minimalna płaca za godzinę - 13 zł. Ministerstwo pracy zapowiada dalsze podwyżki płac. 

W ostatnich dwóch miesiącach bezrobocie osiągnęło najniższą wartość od 26 lat i wynosi 7,1%, dane z zimy to 8,7%, w roku 2004 bezrobocie sięgało nieomal 21%.  


źródło: TT
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe