Apel Kościoła ws. nieprawidłowości podczas wyborów w Nigerii

„Jak mówi powiedzenie: nie ma sensu biec, kiedy jest się na niewłaściwej drodze” – napisał abp Lucius Iwejuru Ugorji, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Nigerii, w odniesieniu do wyborów prezydenckich w tym kraju.
wybory prezydenckie w Nigerii Apel Kościoła ws. nieprawidłowości podczas wyborów w Nigerii
wybory prezydenckie w Nigerii / EPA/Akintunde Akinleye Dostawca: PAP/EPA

Wybory w Nigerii

Wczoraj ogłoszone oficjalne wyniki odbywających się w sobotę, 25 lutego, wyborów, zgodnie z którymi zwyciężył kandydat partii rządzącej, Bola Ahmed Tinubu, który zastąpi dotychczas urzędującego prezydenta, Muhammadu Buhariego. Nie tylko opozycja, ale również niezależni obserwatorzy odnotowali jednak szereg praktyk oraz wydarzeń podających w wątpliwość legalność odbytego głosowania.

Jak podaje anglojęzyczny katolicki serwis informacyjny Crux, jedną z organizacji wyrażających swoje zaniepokojenie w wyniku przeprowadzonych samodzielnie badań jest Caritas. Przynajmniej w połowie punktów wyborczych w całym kraju nie otwarto lokali na czas. Pojawiły się raporty o celowym przetrzymywaniu lub niszczeniu potrzebnych materiałów, a także o pobiciach ludzi przychodzących na głosowanie. Drogi do niektórych miejscowości tradycyjnie popierających opozycję uczyniono na ten czas nieprzejezdnymi, aby zablokować możliwość wyrażenia swojej woli lokalnej ludności. Ponadto, w części rejonów odnotowano przypadki dopuszczenia do uczestnictwa w głosowaniu nieletnich.

Apel episkopatu

Wobec takich raportów abp Ugorji wzywa komisję wyborczą w imieniu całego episkopatu do rejestrowania tych nieprawidłowości w celu odbudowania zarówno procesów demokratycznych, jak i zaufania społeczeństwa względem instytucji państwowych.

Abp Lucius Iwejuru Ugorji podkreślił, że od dawna miano tam nadzieję na demokratyczne procesy odzwierciedlające wolę narodu, ale zamiast tego ludzie podczas głosowania doświadczyli wielu trudności czy nieprawidłowości dalekich od obietnic organizatorów.

Boko Haram i Fulani

Nigeria znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji nie tylko z powodu niepewnych wyborów. Północne rejony kraju od lat są miejscem walk i napadów terrorystycznych dokonywanych m.in. przez islamistów z Boko Haram czy koczowniczych pasterzy Fulani. Poprzedni prezydent obiecywał, że doprowadzi do wzrostu bezpieczeństwa, ale nie poczynił w tym kierunku odpowiednich kroków, stąd systematycznie tracił poparcie. W związku z dalej szerzącą się przemocą, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje na 8 marca specjalne spotkanie dwóch kobiet z Nigerii z Ojcem Świętym, aby zwrócić uwagę świata na problemy owego afrykańskiego kraju.

Tomasz Matyka SJ/vaticannews.va / Abudża


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe