Kolejne pocztówki w sprawie białoruskiej

- Przygotowaliśmy trzy kolejne pocztówki symbolizujące opór niesłusznie zatrzymanych i skazanych działaczy niezależnych związków zawodowych na Białorusi. Trzy kolejne twarze to: Uladzimir Zhurauka (Działacz BNP/"Raboczego Ruchu"); Valiantsin Tseranevich (Działacz BNP) oraz Aliaksandr Kapshul (Działacz BNP/"Raboczego Ruchu") - przekazuje inicjatorka akcji wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP Barbara Surdykowska.
 Kolejne pocztówki w sprawie białoruskiej
/ fot. www.solidarnosc.org.pl

"Pamiętajmy, że trwa akcja wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP. Musimy pamiętać o tym co dzieje się w Mińsku! Musimy przypominać o tym całemu światu!" - apeluje Barbara Surdykowska.

Na najnowszych pocztówkach znalazły się wizerunki następujących więzionych na Białorusi działaczy związkowych:

Uladzimir Zhurauka (Działacz BNP/"Raboczego Ruchu")

Były operator instalacji Ammoniak-3 w JSC Grodno Azot. Został zatrzymany 18 września 2021 roku. Jest przetrzymywany w areszcie w ramach dochodzenia karnego w sprawie "zdrady stanu" (art. 356 k.k.) dotyczącej kilku pracowników białoruskich fabryk, którzy wspierali lokalne strajki po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku i byli członkami grupy obrony praw pracowniczych "Rabochy Rukh".

Uldzymir jest bardzo silny fizycznie i psychicznie. Jak widać na zdjęciu nosi brodę. Swojego kota Vasiu, jako małego kociaka, znalazł na ulicy siedem i pół roku temu. Bardzo lubi tego kota i jak łatwo się domyślić bardzo za nim teraz tęskni. Lubi czytać. W więzieniu zaczął poświęcać dużo czasu na czytanie Biblii. Uladzimir jest wielkim ekspertem w gotowaniu zup. Jego barszcz ukraiński, zupy grzybowe i fasolowe cieszą się powszechnym uznaniem.

Valiantsin Tseranevich (Działacz BNP)

Przez ponad 20 lat pracował w zakładzie "Grodno Khimvolokno". Gdy stanął na czele niezależnego związku zawodowego, wynegocjował dogodne godziny pracy dla pracowników podlegającego Mu warsztatu. Ze wszystkich sił pomagał pracownikom w potrzebie i tym, którzy byli w niebezpieczeństwie.
Valiantsin umie zrobić wszystko z drzewa i metalu. Jego motto brzmi: "Kochaj życie i tylko do przodu!". W więzieniu dużo rysuje, czyta książki historyczne i uczy ludzi, by nawet tam pozostali ludźmi.
Uważa, że zrobił dobrze jednocząc pracowników w związku zawodowym i że to wszystko nie jest na próżno.

Aliaksandr Kapshul (Działacz BNP/"Raboczego Ruchu")

Aliaksandr to były radca prawny w fabrykach Naftan i Polymir. Kapshul został zatrzymany 25 września 2021 roku w Rosji. Został przekazany funkcjonariuszom KGB Białorusi, którzy potajemnie przewieźli go do Mińska, omijając formalne procedury ekstradycyjne. Według doniesień, w trakcie lub po aresztowaniu złamano mu nogę i zraniono rękę. Jest przetrzymywany w areszcie w ramach śledztwa karnego w sprawie "zdrady stanu" (art. 356 k.k.) dotyczącego kilku pracowników białoruskich fabryk, którzy wspierali lokalne strajki po sfałszowanych wyborach z sierpnia 2020 roku i wchodzili w skład Rabochy Rukh.

Jest bardzo profesjonalnym prawnikiem. Po protestach w 2020 roku zaczął pomagać pracownikom w obronie ich praw i stał się jednym z najważniejszych działaczy niezależnego związku zawodowego w swojej rafinerii "Naftan". Odpoczywał majsterkując. Pomagał znajomym wędzić ryby i mięso. Ćwiczył z dziećmi pływanie nad jeziorem i na basenie. W wolnym czasie lubił naprawiać samochód i inne sprzęty.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Ukraina przeprowadzi wiosną kontrofensywę, która zszokuje świat Wiadomości
"Ukraina przeprowadzi wiosną kontrofensywę, która zszokuje świat"

Wiosną Ukraina przeprowadzi "bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat"- ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe