„Cudowna” ucieczka porwanego misjonarza

Klaretyn, ks. Antoine Macaire Christian Noah, po 10 dniach od chwili porwania miał „cudownie uciec z rąk porywaczy”. O zdarzeniu, do którego dojść miało 17 lutego br., poinformował jedenaście dni później przełożony regionalny klaretynów ks. Fausto Cruz Rosa CMF. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak, na czym polegała owa „cudowność”.
zdjęcie poglądowe „Cudowna” ucieczka porwanego misjonarza
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/luctheo

Porwanie i ucieczka

Ks. Antoine Macaire Christian Noah został porwany 7 lutego, gdy udawał się do swej wspólnoty w miejscowości Kazal w środkowo-zachodniej części kraju. Grupa uzbrojonych mężczyzn, która tego dokonała, zażądała za jego uwolnienie dużej sumy pieniędzy, ale – jak oświadczył wspomniany przełożony regionalny – kapłan zdołał “w sposób cudowny uciec, czuje się dobrze i udało się go przewieźć do [sąsiedniej] Dominikany”.

- Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy włączyli się wraz z nami w modlitwę i w akty solidarności z nim, którą okazali nam w tym kontekście przemocy i niepewności, jaki przeżywa naród haitański, a my ze swej strony będziemy nadal wam służyć – powiedział o. Fausto. Nie wiadomo jednak, jak wyglądał ów “cudowny sposób” ucieczki a następnie wywiezienia go z kraju.

Fala przemocy

Haitiański zakonnik został uprowadzony w czasie wzrostu przemocy po krótkotrwałym, jak się okazało, jej spadku w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym 2022-23. W rozmowie z FIDES-em miejscowy kamilianin o. Antonio Menegòn zwrócił uwagę, że na początku lutego dokonano rabunkowej a przy tym brutalnej napaści na pracujące w Port-au-Prince siostry brazylijskie. Duchowny przypomniał, że w Haiti od wielu lat utrzymuje się nie tylko niszczycielska przemoc, ale także wysoki poziom korupcji i nadużyć, których ofiarami padają często organizacje pozarządowe, w tym również międzynarodowe, pomagające miejscowym ubogim.

Kamilianin podał przykład z ich ciężarówką, która ze stolicy miała zawieźć pomoc mieszkańcom miasteczka Jeremie, zniszczonego doszczętnie w wyniku trzęsienia ziemi 14 sierpnia 2021. Aby dotrzeć na miejsce, zakonnicy i towarzyszące im osoby musieli płacić wysokie haracze różnym grupom przestępczym, które napotykali na drodze.

kg (KAI/FIDES) / Port-au-Prince


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe