Pałac Buckingham wydał komunikat. To będzie pierwszy ruch króla Karola III po koronacji

Król Wielkiej Brytanii Karol III w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako monarcha uda się do Francji i Niemiec, a odbędzie się ona w dniach od 26 do 31 marca – ogłosił w piątek Pałac Buckingham.
król Karol III  Pałac Buckingham wydał komunikat. To będzie pierwszy ruch króla Karola III po koronacji
król Karol III / Wikimedia Commons / Dan Marsh / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license

Brytyjskie media, przypominając, że decyzje o oficjalnych podróżach zagranicznych monarchy są podejmowane są zgodnie z radą rządu, zwracają uwagę, że wybór Francji i Niemiec, a nie któregoś z krajów Wspólnoty Narodów, jest sygnałem chęci poprawy stosunków z Paryżem i Berlinem, które od czasu brexitu bywają trudne.

Król Karol III wygłosi przemówienie

Jak przekazał Pałac Buckingham, Karol III i królowa-małżonka Camilla udadzą się najpierw do Francji, gdzie zostaną przyjęci przez prezydenta Emmanuela Macrona w pałacu w Wersalu. Następnie Karol III, jako pierwszy w historii członek brytyjskiej rodziny królewskiej, wygłosi przemówienie przed francuskim parlamentem, zaś Camilla uda się muzeum d'Orsay, gdzie otworzy wystawę obrazów Edouarda Maneta i Edgara Degasa. Na koniec obydwoje pojadą do Bordeaux, gdzie m.in. będą zwiedzać winnice, wytwarzające wino w organiczny sposób.

W Niemczech królewska para zostanie powitana przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera przy Bramie Brandenburskiej, a następnie przyjęta przez niego w jego siedzibie - Pałacu Bellevue. Karol III wygłosi przemówienie w niemieckim parlamencie jako pierwszy brytyjski monarcha w historii i spotka się ukraińskimi uchodźcami wojennymi, którzy niedawno przyjechali do Niemiec. Ostatnim punktem podróży będzie wizyta w Hamburgu, gdzie Karol III i Camilla odwiedzą pozostałości kościoła św. Mikołaja, który został zniszczony wskutek alianckich nalotów pod koniec II wojny światowej i pozostawiony w takiej formie.

Karol jako następca tronu odbył 34 podróże do Francji i 28 - do Niemiec. Poprzednio we Francji był w 2019 r. z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, a w Niemczech - w 2020 r., aby uczcić obchodzony w tym kraju dzień pamięci ofiar wojny. 

Jego matka, królowa Elżbieta II złożyła osiem wizyt we Francji i trzy - w Niemczech. Ostatnie miały miejsce - odpowiednio - w 2014 i 2015 r.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe