Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry

Uroczysty ingres zorganizowany 4 marca, był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez bp. Zbigniewa Zielińskiego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Od lewej:  bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry
Od lewej: bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak / YT print screen/Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Bulla

Na samym początku uroczystego ingresu bp Krzysztof Zadarko odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Edward Dajczak wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Salvatore Pennacchio przekazali pastorał biskupowi Zbigniewowi Zielińskiemu – symbol posługi pasterskiej.

Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wyruszyć na kolejny etap

Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił sam bp Zbigniew Zieliński. W jej pierwszych słowach nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.

Biskup podkreślił, że konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą, eskalują nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazują rozpad środowiska rodzinnego.

- Odwołując się do tego wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – mówił.

Posłanie apostołów do świata

Wskazując na fragment odczytanej Ewangelii według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów, biskup wskazał, że jest to klucz do zrozumienia całej misji Kościoła. 

- Zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody. Nakreślił im uniwersalistyczną perspektywę ich misji: mają przekroczyć granice Izraela, aby wszystkim ludom i kulturom zanieść światło Ewangelii. W ich działalności istotne są dwa zasadnicze akty: chrzest i nauczanie. Człowiek staje się uczniem Jezusa przez chrzest, ale pozostaje nim, gdy zachowuje Jego nauczanie, czyli żyje zgodnie z przyjętą wiarą.

Podziękowanie

Kreśląc historyczny rys diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, akcentując jej bogactwo – ludzi, miejsc, dzieł ewangelizacji, katechizacji i miłosierdzia bp Zieliński podziękował bp. Dajczakowi za możliwość harmonijnego wchodzenia w jej historię i rzeczywistość. 

- Księże Biskupie Edwardzie, tak jak przed niespełna rokiem razem z biskupem Krzysztofem, biskupem Pawłem i już nieżyjącym biskupem Tadeuszem przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie tej diecezji, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu – mówił bp Zieliński. 

"Staję przed wami pełen dobrej woli..."

Następnie zwracając się do wszystkich wiernych wskazał, że, to Kościół wszędzie ma taką samą misję. Powtarzając za św. Pawłem bp Zieliński przypomniał, że chociaż ludzie i okoliczności różnią się to program Kościoła jest zawsze ten sam – Jezus Chrystus, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup.

- Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i jak prosił Papież Franciszek chcę się nim dzielić będąc otwartym na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać, i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do Waszej dyspozycji - jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zieliński. 

Goście

Na uroczystości obecnych było 26 biskupów. Wśród nich: Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W katedrze modliło się również ponad 160 księży, w ingresie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących Koszalin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy wyższych uczelni.

Uroczystość w koszalińskiej katedrze była jednocześnie transmitowana na żywo przez Telewizję Trwam, Dobre Media oraz TVP3 Szczecin.

***

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat (urodzony w 1965 roku). Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy.

W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

awi / Koszalin


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe