Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry

Uroczysty ingres zorganizowany 4 marca, był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez bp. Zbigniewa Zielińskiego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Od lewej:  bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry
Od lewej: bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak / YT print screen/Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Bulla

Na samym początku uroczystego ingresu bp Krzysztof Zadarko odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Edward Dajczak wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Salvatore Pennacchio przekazali pastorał biskupowi Zbigniewowi Zielińskiemu – symbol posługi pasterskiej.

Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wyruszyć na kolejny etap

Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił sam bp Zbigniew Zieliński. W jej pierwszych słowach nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.

Biskup podkreślił, że konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą, eskalują nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazują rozpad środowiska rodzinnego.

- Odwołując się do tego wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – mówił.

Posłanie apostołów do świata

Wskazując na fragment odczytanej Ewangelii według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów, biskup wskazał, że jest to klucz do zrozumienia całej misji Kościoła. 

- Zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody. Nakreślił im uniwersalistyczną perspektywę ich misji: mają przekroczyć granice Izraela, aby wszystkim ludom i kulturom zanieść światło Ewangelii. W ich działalności istotne są dwa zasadnicze akty: chrzest i nauczanie. Człowiek staje się uczniem Jezusa przez chrzest, ale pozostaje nim, gdy zachowuje Jego nauczanie, czyli żyje zgodnie z przyjętą wiarą.

Podziękowanie

Kreśląc historyczny rys diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, akcentując jej bogactwo – ludzi, miejsc, dzieł ewangelizacji, katechizacji i miłosierdzia bp Zieliński podziękował bp. Dajczakowi za możliwość harmonijnego wchodzenia w jej historię i rzeczywistość. 

- Księże Biskupie Edwardzie, tak jak przed niespełna rokiem razem z biskupem Krzysztofem, biskupem Pawłem i już nieżyjącym biskupem Tadeuszem przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie tej diecezji, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu – mówił bp Zieliński. 

"Staję przed wami pełen dobrej woli..."

Następnie zwracając się do wszystkich wiernych wskazał, że, to Kościół wszędzie ma taką samą misję. Powtarzając za św. Pawłem bp Zieliński przypomniał, że chociaż ludzie i okoliczności różnią się to program Kościoła jest zawsze ten sam – Jezus Chrystus, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup.

- Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i jak prosił Papież Franciszek chcę się nim dzielić będąc otwartym na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać, i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do Waszej dyspozycji - jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zieliński. 

Goście

Na uroczystości obecnych było 26 biskupów. Wśród nich: Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W katedrze modliło się również ponad 160 księży, w ingresie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących Koszalin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy wyższych uczelni.

Uroczystość w koszalińskiej katedrze była jednocześnie transmitowana na żywo przez Telewizję Trwam, Dobre Media oraz TVP3 Szczecin.

***

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat (urodzony w 1965 roku). Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy.

W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

awi / Koszalin


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prezydent Duda: Premier powiedział mi, że projekt CPK będzie kontynuowany z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Premier powiedział mi, że projekt CPK będzie kontynuowany

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że szef rządu Donald Tusk poinformował go o zamiarze kontynuacji projektu budowy CPK z korektami w planowej sieci kolejowej. Podkreślił, że powstanie CPK jest absolutnie kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa.

80. rocznica zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino z ostatniej chwili
80. rocznica zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino

80 lat temu, w południe 18 maja 1944 r., na gruzach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo w jednej z najbardziej zaciętych batalii II wojny światowej. Okupione wielkimi stratami zwycięstwo stało się fundamentem legendy „armii zesłańców”.

104. lata temu urodził się Jan Paweł II Wiadomości
104. lata temu urodził się Jan Paweł II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.

Zbigniew Ziobro: Nie dają mi dużych szans z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Nie dają mi dużych szans

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. Teraz polityk podzielił się przejmującym wyznaniem.

Potężny pożar w Siemianowicach Śląskich. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Potężny pożar w Siemianowicach Śląskich. Są nowe informacje

Zakończono działania gaśnicze i zabezpieczające na terenie nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich – poinformowało w sobotę Śląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Utrzymane zostały zabezpieczenia na Rowie Michałkowickim oraz Brynicy.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana aktorka, która zasłynęła rolą w popularnym serialu.

Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche od początku tego roku - czyli przez 4,5 miesiąca - już teraz jest wyższa niż w jakichkolwiek pełnych pięciu miesiącach w poprzednich latach - wynika z opublikowanych w piątek danych.

Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego czasu brytyjskie media bacznie przyglądają się temu, co dzieje się w Pałacu Buckingham.

Stan klęski żywiołowej w Houston. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Stan klęski żywiołowej w Houston. Rośnie liczba ofiar

Władze Houston, w Teksasie, poinformowały w piątek wieczorem, że w wyniku niszczycielskiej fali burz z wiatrami o sile huraganu zginęło tam co najmniej siedem osób. Burmistrz miasta ogłosił stan klęski żywiołowej.

Tadeusz Płużański: Nieznani sprawcy mordowali księży już po Okrągłym Stole Wiadomości
Tadeusz Płużański: "Nieznani sprawcy" mordowali księży już po Okrągłym Stole

19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych, kapelan środowisk niepodległościowych, w tym Konfederacji Polski Niepodległej. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. Czyli po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – nie przeszedł do historycznego lamusa.

REKLAMA

Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry

Uroczysty ingres zorganizowany 4 marca, był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez bp. Zbigniewa Zielińskiego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Od lewej:  bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry
Od lewej: bp Zbigniew Zieliński, abp Salvatore Pennacchio, bp Edward Dajczak / YT print screen/Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Bulla

Na samym początku uroczystego ingresu bp Krzysztof Zadarko odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Edward Dajczak wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Salvatore Pennacchio przekazali pastorał biskupowi Zbigniewowi Zielińskiemu – symbol posługi pasterskiej.

Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wyruszyć na kolejny etap

Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił sam bp Zbigniew Zieliński. W jej pierwszych słowach nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.

Biskup podkreślił, że konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą, eskalują nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazują rozpad środowiska rodzinnego.

- Odwołując się do tego wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – mówił.

Posłanie apostołów do świata

Wskazując na fragment odczytanej Ewangelii według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów, biskup wskazał, że jest to klucz do zrozumienia całej misji Kościoła. 

- Zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody. Nakreślił im uniwersalistyczną perspektywę ich misji: mają przekroczyć granice Izraela, aby wszystkim ludom i kulturom zanieść światło Ewangelii. W ich działalności istotne są dwa zasadnicze akty: chrzest i nauczanie. Człowiek staje się uczniem Jezusa przez chrzest, ale pozostaje nim, gdy zachowuje Jego nauczanie, czyli żyje zgodnie z przyjętą wiarą.

Podziękowanie

Kreśląc historyczny rys diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, akcentując jej bogactwo – ludzi, miejsc, dzieł ewangelizacji, katechizacji i miłosierdzia bp Zieliński podziękował bp. Dajczakowi za możliwość harmonijnego wchodzenia w jej historię i rzeczywistość. 

- Księże Biskupie Edwardzie, tak jak przed niespełna rokiem razem z biskupem Krzysztofem, biskupem Pawłem i już nieżyjącym biskupem Tadeuszem przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie tej diecezji, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu – mówił bp Zieliński. 

"Staję przed wami pełen dobrej woli..."

Następnie zwracając się do wszystkich wiernych wskazał, że, to Kościół wszędzie ma taką samą misję. Powtarzając za św. Pawłem bp Zieliński przypomniał, że chociaż ludzie i okoliczności różnią się to program Kościoła jest zawsze ten sam – Jezus Chrystus, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup.

- Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i jak prosił Papież Franciszek chcę się nim dzielić będąc otwartym na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać, i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do Waszej dyspozycji - jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zieliński. 

Goście

Na uroczystości obecnych było 26 biskupów. Wśród nich: Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W katedrze modliło się również ponad 160 księży, w ingresie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących Koszalin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy wyższych uczelni.

Uroczystość w koszalińskiej katedrze była jednocześnie transmitowana na żywo przez Telewizję Trwam, Dobre Media oraz TVP3 Szczecin.

***

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat (urodzony w 1965 roku). Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy.

W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

awi / KoszalinOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe