Bojkot rosyjskich sportowców? Afryka przeciw. MKOl mięknie

Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki (ANOCA) opowiedziało się za startem sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich Paryż 2024, pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Koła Olimpijskie Bojkot rosyjskich sportowców? Afryka przeciw. MKOl mięknie
Koła Olimpijskie / Logo MKOl

Członkowie Komitetu Wykonawczego ANOCA jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem tej propozycji na 59. Zwyczajnej Sesji w Nawakszut w Mauretanii.

 

MKOl mięknie

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach niedawno zakomunikował, że jego zdaniem nadszedł czas, aby rozważyć ponowne przyjęcie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowego sportu pod neutralną flagą. Prezes ANOCA Algierczyk Mustapha Berraf powiedział, że organizacja uważa, iż „polityka nie może wywierać nacisku na sport”.

Pod koniec stycznia Olimpijska Rada Azji (OCA) zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w zawodach rozgrywanych na tym kontynencie, a mogących obejmować również kwalifikacje olimpijskie.

Stanowisko MKOl spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Ukrainy, której minister sportu Wadym Hutcajt powiedział, że takie posunięcie jest „nie do przyjęcia” i wezwał do bojkotu, jeśli Rosjanie i Białorusini zostaną dopuszczeni do rywalizacji.

 

Igrzyska

W liście z lutego ponad 30 krajów, w tym Kanada, Francja, Wielka Brytania, Polska i Stany Zjednoczone, wyraziło zaniepokojenie neutralnością sportowców, zwłaszcza biorąc pod uwagę „silne powiązania między rosyjskimi sportowcami a rosyjskim wojskiem".

W liście zwrócono się do MKOl o „wyjaśnienia” w sprawie neutralności wymaganej od rosyjskich i białoruskich sportowców na igrzyskach olimpijskich.

Igrzyska Paryż 2024 mają się odbyć od 26 lipca do 11 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 10 000 sportowców. (PAP)

mask/ cegl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski Wiadomości
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski przegrała w sobotę mecz z reprezentacją Czech 3-1. Media obiegła wiadomość SMS, którą otrzymał znany w Polsce czeski trener — Werner Liczka.

Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe