Ekspert: Trwa katastrofa rosyjskiego budżetu

Paweł Jeżowski, który jest inwestorem giełdowym i analitykiem danych rosyjskiej gospodarki, podzielił się swoimi przemyśleniami ws. budżetu tego kraju.
Kreml Ekspert: Trwa katastrofa rosyjskiego budżetu
Kreml / Pixabay License

Analityk nie ukrywa, że na rządowych kontach coraz częściej brakuje środków. Wyjaśnił, że współpracownicy Putina, by ratować się z katastrofalnej sytuacji, zaczęli wyprzedawać złoto i korzystać z rezerw walutowych Narodowego Funduszu Dobrobytu.

Deficyt budżetowy Rosji wyniósł na koniec lutego 53 mld dolarów. To dużo więcej niż się spodziewano na 2023 rok. Do takich strat przyczyniają się z pewnością coraz wyraźniejsze porażki na froncie, szczególnie pod Bachmutem.

- Deficyt budżetowy Rosji raptownie się powiększa, a na kontach rządowych brakuje chronicznie pieniędzy. Znając te dane, lepiej rozumiemy posunięcia rosyjskiej władzy. Za moment okaże się, że Rosjanie wyczyszczą z walut swój Narodowy Fundusz Dobrobytu - informuje Paweł Jeżowski, który swoje analizy opiera na komunikatach z oficjalnych rosyjskich źródeł.

Fatalna kondycja rosyjskiego budżetu

Ekspert nie ma złudzeń, że kondycja rosyjskiego budżetu jest naprawdę fatalna. Niektórzy rosyjscy urzędnicy pomimo tego stanu rzeczy dalej próbują maskować fakty. Księgowi mają liczyć tu na ministra finansów Antona Siłuanowa, który wygłosi przemówienie 6 i 7 marca.

- Wiemy, że będzie źle. W wyniku sankcji w Rosji spadają przychody ze sprzedaży ropy i gazu, podobnie jest z VAT-em i cłami. Zwiększono stawkę podatku od wydobywania minerałów, ale okazało się Gazprom, nie zapłaci tego do budżetu, przyznano mu ulgę - dalej komentuje Jeżowski.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Emerytury
Stażowe