Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu „Aborcja to zabójstwo”

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży został złożony w końcu ubiegłego roku przez fundację działaczki antyaborcyjnej Kai Godek. Zabrania on informowania o możliwości dokonania aborcji w kraju bądź za granicą.
PiS przeciwny
Zgodnie z propozycją w Kodeksie karnym miałby się znaleźć przepis, zgodnie z którym osoba nakłaniająca kobietę do przerwania ciąży ma podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Od 6 miesięcy do 8 lat ma grozić osobie, która namawia do aborcji, „gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej”. Jeśli kobieta w wyniku aborcji umrze, „sprawcy” groziłoby nawet 12 lat więzienia.
Rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek zapowiadał już, że jego formacja nie poprze obywatelskiego projektu „Aborcja to zabójstwo” zaostrzającego obecne przepisy.
Pod koniec lutego poinformował, że zgodnie z decyzją kierownictwa PiS projekt ten będzie odrzucony w pierwszym czytaniu.
To już potwierdzone: I czytanie #AborcjaToZabójstwo w Sejmie już dzisiaj! Planowany start po 19.15 (mogą być przesunięcia zależne od tempa obrad).
— Fundacja Życie i Rodzina (@zycieirodzina) March 7, 2023
Patrzcie uważnie jak posłowie będą głosować. Dzisiaj mają szansę zakończyć bezkarność aborcjonistów!
pic.twitter.com/pVmINauk4N