Pałac Buckingham. Zmiany w rytuale koronacyjnym. Król Karol III zdecydował się na nowoczesne namaszczenie

Namaszczenie brytyjskiego monarchy świętym olejem jest dawnym rytuałem koronacyjnym. Król Wielkiej Brytanii Karol III zostanie namaszczony wegańskim olejem podczas swej koronacji w maju br.
król Karol III Pałac Buckingham. Zmiany w rytuale koronacyjnym. Król Karol III zdecydował się na nowoczesne namaszczenie
król Karol III / YT print screen/The List/The Royal Family

Wegański olej

Pałac Buckingham poinformował 4 marca, że święty olej pobłogosławili w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego grecki prawosławny patriarcha Jerozolimy Theofil III oraz anglikański arcybiskup Hosam Naoum. Olej ten nie zawiera już powszechnie używanej dawniej ambry, substancji pochodzącej z przewodu pokarmowego wielorybów oraz cywetu, pozyskiwanego z gruczołów kota cywetowego.

Olej koronacyjny został wyprodukowany z oliwek pochodzących z dwóch gajów na Górze Oliwnej w Jerozolimie: w pobliżu kaplicy Wniebowstąpienia i kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie pochowana jest babcia Karola, księżniczka Alicja Battenberg. Oliwki zostały wytłoczone w pobliżu Betlejem.

Według informacji pałacu, poza brakiem produktów zwierzęcych, oliwa odpowiada stosowanej od wieków recepturze, którą wykorzystano także podczas koronacji matki Karola, królowej Elżbiety II w 1953 roku. Po pobłogosławieniu 3 marca w Bazylice Grobu Pańskiego, miejscu, w którym według tradycji Jezus został ukrzyżowany i złożony do grobu, olejek w srebrnym flakonie zostanie teraz przywieziony do Wielkiej Brytanii.

Symbolika

Anglikański arcybiskup Canterbury, Justin Welby przypomniał, że ten olej symbolizuje bliski związek brytyjskiego króla z Ziemią Świętą i jego troskę o tamtejszych mieszkańców. Jako duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, abp Welby będzie przewodniczył ceremonii koronacji w londyńskim Opactwie Westminsterskim 6 maja.

Przyznał, że użycie podczas koronacji oliwy pochodzącej z oliwek z Góry Oliwnej, było jego życzeniem. „To pokazuje głęboki historyczny związek między koronacją, Biblią i Ziemią Świętą. Monarchowie od starożytnych królów do dziś, byli namaszczani olejem z tego świętego miejsca”, przypomniał abp Welby. 

Olej jest perfumowany olejkami eterycznymi: sezamu, róży Jasmina, cynamonu, neroli, benzoiny i bursztynu oraz kwiatu pomarańczy. Podczas koronacji są nim namaszczane ręce, pierś i czoło nowego monarchy. Olejem zostanie też namaszczona stojąca obok króla królowa Kamila.

Karol III jest królem od chwili śmierci jego matki Elżbiety 8 września ub. roku. Według informacji pałacu Buckingham, podczas oficjalnej koronacji pragnie on połączyć tradycję z elementami nowoczesnymi.

ts (KAI) / Londyn, Jerozolima


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe