"Collegium Intermarium staje się źródłem stałego niepokoju zwolenników ideologicznych nurtów" - oświadczenie w sprawie artykułu Wirtualnej Polski

Uczelnia Collegium Intermarium wydała oświadczenie w sprawie artykułu, który ukazał się na portalu wp.pl. Tekst Bianki Mikołajewskiej zarzuca placówce pobieranie środków publicznych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczelnia odpowiada, że korzystanie z grantów nie oznacza faworyzowania jej przez resort. "Przyznawanie tych środków jest efektem wysokiej oceny projektów przez niezależnych ekspertów" - pisze Collegium.

Uczelnia stwierdza w oświadczeniu, że pobieranie przez nią środków publicznych nie jest faktycznym powodem szczególnej uwagi dziennikarzy. "Nadzwyczajne zainteresowanie wzbudza raczej nasza stanowcza wierność kształceniu w duchu wolności, prawdy o człowieku i o jego naturze, śmiałe odwołanie do tożsamości chrześcijańskiej i europejskiej oraz szczególna duma z realizowanej misji odnowy klasycznej edukacji" - czytamy.

Collegium podkreśla też, że jest miejscem nieskrępowanej wymiany poglądów. "Gwarantujemy, że nikt nigdy nie ograniczy swobodnej debaty naukowej w murach Collegium Intermarium w imię mód i politycznych upodobań jakiejkolwiek grupy" - napisano. 

Uczelnia wskazuje, że granty publiczne, jakie otrzymuje są przeznaczane na działalność naukowo-badawczą, stanowiącą realizację misji uniwersytetu. "Opisane przez Biankę Mikołajewską projekty realizują ten właśnie cel rozwoju badawczego i analitycznego fundamentu uczelni" - czytamy w oświadczeniu. "Przyznawanie tych środków jest efektem wysokiej oceny projektów przez niezależnych ekspertów" - dodają władze Collegium Intermarium.

W komunikacie zauważono, że dotacje publiczne nie są jedynym źródłem finansowania szkoły.  "Blisko połowa środków zainwestowanych w rozwój uczelni pochodzi z krajowych źródeł prywatnych" - zaznacza uczelnia.

Kierownictwo Collegium wyraża nadzieję, że zainwestowane w placówke środki przyniosą efekt w przyszłości. "Najbliższe lata pokażą, że przygotowane przez nas programy autorskie, kładące szczególny nacisk na wszechstronne i klasyczne przygotowanie prawników w zakresie prawa krajowego, europejskiego i międzynarodowego, dają naszych absolwentom cenną przewagę na trudnym rynku prawniczym" - podkreślono w oświadczeniu.

Collegium Intermarium to uczelnia założona w Warszawie w 2021 r. Powstała z inicjatywy Instytutu Ordo Iuris i Fundacji Edukacja do Wartości. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe