Michał Ossowski w Radiu Gdańsk: Słowa Jana Pawła II doprowadziły do powstania Solidarności i natchnęły ludzi do działania

– Należę do pokolenia Jana Pawła II i z Jego nauczania wyniosłem cały system wartości. Ten system wartości wyniosła też Solidarność, bo słowa Jana Pawła II „niech zstąpi duch Twój i odmieni oblicze ziemi, tej ziemi” były przyczynkiem do powstania Solidarności. Nie ulega wątpliwości, że te słowa zmieniły nasz świat, doprowadziły do obalenia komunizmu, do powstania Solidarności, natchnęły ludzi do działania i do wiary w to, że coś może się zmienić – mówił dziś Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, w programie „Komentarz Radia Gdańsk”, komentując ostatnie ataki na św. Jana Pawła II.
 Michał Ossowski w Radiu Gdańsk: Słowa Jana Pawła II doprowadziły do powstania Solidarności i natchnęły ludzi do działania
/ fot. Radio Gdańsk

Prowadzący rozmowę Andrzej Urbański dopytywał, komu i dlaczego tak bardzo zależy na zdyskredytowaniu św. Jana Pawła II.

Myślę, że te siły są zawsze takie same. Są to te środowiska, dla których pewien system wartości i prawda są trudne do zniesienia. Ja jestem osobą, która na świętości Jana Pawła II się wychowywała. Należę do pokolenia Jana Pawła II i z Jego nauczania wyniosłem cały system wartości. Ten system wartości wyniosła też Solidarność, bo słowa Jana Pawła II „niech zstąpi duch Twój i odmieni oblicze ziemi, tej ziemi” były przyczynkiem do powstania Solidarności. Nie ulega wątpliwości, że te słowa zmieniły nasz świat, doprowadziły do obalenia komunizmu, do powstania Solidarności, natchnęły ludzi do działania i do wiary w to, że coś może się zmienić. Całe pokolenia na tym wyrosły. Dziś próbuje się to zdyskredytować. Zmarli nie mogą się bronić, najłatwiej jest zaatakować te osoby, które słowem nie mogą się już obronić, które nie mogą nic powiedzieć na swoje usprawiedliwienie. I najczęściej stawia im się zarzut, który jest łatwo przyswajalny. Bo jeśli dziś powiemy, że ktoś wiedział o pedofilii, to przecież wszyscy wiemy o pedofilii, że ona występuje w bardzo wielu środowiskach. Bardzo łatwo jest więc komuś taką łatkę przykleić, szczególnie jeśli ten ktoś nie może się bronić, nie może nic powiedzieć. Wówczas ten „przekaz” idzie w eter, żyje swoim życiem. Dla mnie to zbrodnia, to straszna zbrodnia na człowieku, który swoje życie poświęcił na szerzenie dobra

– argumentował Michał Ossowski.

Nagonka

Jestem zawsze za tym, żeby badać fakty, sprawdzać je i żeby pewne rzeczy wyjaśniać. Natomiast wydaje mi się, że można je wyjaśnić w spokoju, w uszanowaniu ludzkiej godności, a tego teraz nie widzę. Widzę nagonkę i próbę zmiany systemu wartości. Myślę, że postać Jana Pawła II i dla ludzi wierzących, i niewierzących prezentuje pewien system wartości trudny do podważenia, choćby ekumenizm. Szkalowanie autorytetu tej rangi jest dla mnie bardzo zatrważające i trudne do jakiejkolwiek nieemocjonalnej analizy. Ale chodzi przede wszystkim o zmianę wartości, pytanie tylko, jakie wartości w miejsce tych, które wyznawał Jan Paweł II, są nam proponowane

– dodał.

Michał Ossowski przekonywał, że dziś dokonuje się rewolucja człowieka. Te zmiany mają, jego zdaniem, źródło w niewiedzy. Ważne wobec tego jest, by edukować młodych ludzi i pokazywać im odpowiednie wartości. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Emerytury
Stażowe