Publikacja Wyrwała i Żemły [Onet] uderzająca w polski karabinek Grot już zagospodarowana przez rosyjską propagandę

Dziś Marcin Wyrwał i Edyta Żemła opublikowali kolejny tekst na łamach należącego do Ringier Axel Springer Onetu, uderzający w produkowany w Fabryce Broni „Łucznik” i chwalony przez korzystających z niego ukraińskich żołnierzy karabinek Grot.
Karabinek
Karabinek "Grot" / Wikipedia CC BY-SA 4,0 VoidWanderer

„Miażdżący raport o karabinku Grot. Po wspólnym szkoleniu polskich i ukraińskich specjalsów z karabinkiem Grot polscy żołnierze napisali raport z listą poważnych problemów z tą bronią. Takie karabinki polski resort obrony przekazał Ukrainie” – pisze na Twitterze dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał, chwaląc się swoją nową publikacją nt. karabinków Grot, w której wraz z inną dziennikarką Onetu Edytą Żemłą atakują karabinki polskiej produkcji, które według innych źródeł znakomicie sprawdziły się podczas walk na Ukrainie.

Czytaj więcej: Nowy atak Onetu na karabinek Grot. Mocna odpowiedź internautów

 

Reakcja rosyjskiej propagandy

Na reakcję rosyjskiej propagandy nie trzeba było długo czekać. Kwerendy rosyjskich mediów w tym zakresie dokonał specjalista ds. wschodnich i autor książki „Operacja Ukraina” Michał Marek.

Na reakcję aparatu #Rosja #propaganda nie trzeba było długo czekać... Rosjanie wykorzystali publikację  @onetpl (@Wyrwal, @Edytazemla) m. in. do prób dekonstruowania pozytywnego wizerunku Polski na Ukrainie.

Większość kluczowych rosyjskich portali informacyjnych eksponuje dziś wątek przekazania przez Polskę Ukrainie "wadliwych karabinków". Przekazy są elementem wcześniejszych działań z zakresu pozycjonowania polskiej pomocy na akt "pozbywania się przez Polskę złomu z armii".

Wcześniej Rosjanie w podobny sposób pisali m. in. o przekazywanych przez Polskę czołgach Leopard

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze Michał Marek, publikując screeny materiałów wiodących rosyjskich portali.

Na onet.pl stabilnie. Kolejny tekst szkalujący karabinek GROT z @PGZ_pl
 
Opinie walczących Ukraińców zostały uznane za opinie „trudnych do zweryfikowania osób podających się za ukraińskich żołnierzy”

– komentuje szef Defence24 Piotr Małecki.

Co ciekawe, okazuje się, że będący korespondentem wojennym na Ukrainie współautor artykułu Marcin Wyrwał korzystał ze wsparcia polskiej ambasady, co potwierdził na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Wiadomości
Konrad Wernicki: Kanibalizm Tuska. Po co Platformie jedna lista?

Podczas gdy Zjednoczona Prawica, przynajmniej na razie, dała sobie spokój z przepychankami związanymi z niedoszłą reformą sądownictwa i polityką unijną, na opozycji znów rozgorzała dyskusja o wystartowaniu wszystkich partii opozycyjnych z jednej listy. W zasadzie nikt tej jednej listy nie chce, oprócz Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ta chce wszystkich pożreć.

[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego Wiadomości
[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe