Ks. prof. Cisło: Zniszczenie św. Jana Pawła II ma służyć zniszczeniu jego nauczania

Zniszczenie św. Jana Pawła II ma służyć zniszczeniu jego nauczania, a to z kolei będzie prowadziło do zniszczenia wpływu moralnego Kościoła – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Wyjaśnia, że w Afryce i na Bliskim Wschodzie wielokrotnie widzi w świątyniach obrazy papieża, co kontrastuje z medialnym atakiem, jakiemu poddano go w Polsce.
ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło Ks. prof. Cisło: Zniszczenie św. Jana Pawła II ma służyć zniszczeniu jego nauczania
ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło / YT print screen/WydawnictwoBiałyKruk

"Zaczną od Kościoła"

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w reakcji na atak wymierzony w św. Jana Pawła II, przywołuje słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Jeśli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła”. Zwraca uwagę na brak konsekwencji w przekazie, jaki staje się dominujący. - Z jednej strony wmawia się nam, że zderzamy się z końcem religii w kraju, a z drugiej dalej wkłada się wysiłek intelektualny i finansowy w to, żeby zdeprecjonować chrześcijaństwo – mówi.

Ks. prof. Cisło tłumaczy, że „Kościół w Polsce wciąż ma oddziaływanie moralne”. Wskazuje na oddech po Covid-19 i powrót części wiernych do świątyń, co – jak dodaje – stanowi realne zagrożenie dla pewnych grup interesów. Wykładowca UKSW zauważa, że „zniszczenie papieża ma służyć zniszczeniu jego nauczania, a to z kolei będzie prowadziło do zniszczenia wpływu moralnego Kościoła”.

- Jako naród niszczymy jeden z ostatnich autorytetów, jaki mamy. Jeśli jesteśmy w Afryce, na Bliskim Wschodzie, gdziekolwiek, to w wielu miejscach publicznych, w świątyniach, najczęściej – obok lokalnych świętych czy Matki Bożej – zawsze jest obraz św. Jana Pawła II. I zawsze, gdy mówimy Polska, to ludzie myślą o św. Janie Pawle II – podkreśla.

Modlitwa

Dyrektor sekcji polskiej PKwP zachęca wiernych, by dalej modlili się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, zwłaszcza w intencji Polski. Pyta, czy sami nie dożyjemy czasów, w których usłyszymy: „Polsko, co uczyniłaś ze swoim chrztem?”. 

JP2 i młodzi

Ks. prof. Cisło zwraca uwagę, że w sposób szczególny uderzenie w św. Jana Pawła II może być krzywdzące dla młodych, którym – jak wyjaśnia – „najłatwiej wydrzeć Boga z serca”. - Co oni pamiętają? Pamiętają pielgrzymki? Pamiętają, czym był komunizm? Pamiętają, co to znaczy jedyna przestrzeń wolności, jaką był Kościół? Pamiętają bł. ks. Popiełuszkę, który był symbolem represji wobec Kościoła? Nie, oni już dzisiaj mają inny obraz – zaznacza.

Wykładowca UKSW wyraża niepokój, że „młodzi odarci z sacrum, z szacunku do autorytetów, zostaną zostawieni sami sobie, a ze złamanym kręgosłupem będzie nimi łatwiej manipulować”. - Kiedy wydrze się im Boga, co dostaną w zamian? - pyta ks. prof. Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKwP podkreśla, że „nie możemy zgodzić się na to, by materiały wytworzone przez UB miały dziś rangę dowodu”. - To są ubeckie materiały, często wymuszone na księżach, którzy byli szantażowani – zaznacza.

Walka z pedofilią

Wykładowca UKSW nie ma wątpliwości, że „tam, gdzie był grzech, ewidentna wina, to trzeba to uciąć, wypalić do cna”. - Nie może po stronie Kościoła powstać wrażenie, że coś ukrywa albo kombinuje, bo to nie będzie mu służyło. Usłyszeliśmy, że prawda nas wyzwoli; nawet ta bolesna – zauważa. Przestrzega też, by przy ocenie tego, co działo się kilkadziesiąt lat temu, nie stosować kalki w postaci współczesnej wiedzy psychologicznej i przepisów prawnych.

Ks. prof. Cisło podkreśla, że „trzeba piętnować zło”. Dodaje, że „nikt normalny nie będzie pochwalał czy akceptował pedofilii”. Zwraca uwagę, że potrzeba wrażliwości dla skrzywdzonych, ale też roztropności, by unikać niesłusznych oskarżeń, jakie spotkały ks. kard. George’a Pella. Dyrektor sekcji polskiej PKwP mówi o potrzebie wiarygodności Kościoła i wierzących. - Przyjrzyjmy się pierwszym wiekom chrześcijaństwa. Dzisiaj mówimy o upadku Kościoła w Europie, a popatrzymy na Afrykę, gdzie rośnie. Dlaczego? Krew męczenników zawsze daje posiew – podsumowuje.

Biuro Prasowe PKWP Polska / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe