Prezydent Andrzej Duda do szefa Solidarności: Może Pan liczyć na moją aktywność oraz interwencję w obronie białoruskich związkowców

Po zatrzymaniu i skazaniu liderów niezależnych organizacji związkowych na Białorusi przewodniczący Solidarności Piotr Duda zwrócił się do prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o interwencję i podjęcie pilnych działań w tej sprawie. W odpowiedzi prezydent podziękował przewodniczącemu za zaangażowanie się całego Związku w obronę białoruskich związkowców i zapewnił o swojej aktywności i interwencji na forach międzynarodowych i podczas spotkań wysokiego szczebla w tym zakresie.
fot. kolaż P. Machnica Prezydent Andrzej Duda do szefa Solidarności: Może Pan liczyć na moją aktywność oraz interwencję w obronie białoruskich związkowców
fot. kolaż P. Machnica

W liście do szefa Związku prezydent Andrzej Duda zagwarantował, że podejmuje wiele określonych działań, m.in. poprzez wywieranie presji na reżim Łukaszenki na forach międzynarodowych, wspieranie humanitarne prześladowanych obywateli, wzmacnianie demokratycznej opozycji, które mają na celu uwolnienie wszystkich więźniów politycznych:

Wiemy, że ataki wobec nich są i będą nasilane – dlatego zapewniam, że Prezydent RP regularnie zabiega i podejmuje działania, mające na celu między innymi: 
– wywieranie presji na białoruski reżim na forach międzynarodowych;
– kontynuowanie wsparcia humanitarnego dla wszystkich prześladowanych obywateli;
– wzmacnianie zdolności demokratycznych opozycji białoruskiej w Warszawie oraz Wilnie;
– kontynuowanie walki o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych

– napisał prezydent.

Andrzej Duda podziękował przewodniczącemu Związku za reakcję na działania reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec liderów niezależnych organizacji związkowych na Białorusi.

W tym kontekście, dziękuję Panu Przewodniczącemu za szczegółowe opisanie kolejnych zatrzymań oraz wyroków skazujących, które zapadły wobec liderów związków zawodowych na Białorusi. Mam pełną świadomość, jak ważne są to środowiska dla funkcjonowania demokracji oraz walki o prawa pracowników

– napisał prezydent RP.


Los białoruskich związkowców nie jest mi obojętny 

„Ich los nigdy nie był dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy obojętny, dlatego zapewniamy, że Pan Prezydent w dalszym ciągu podejmować będzie stosowne kroki oraz będzie upominał się o uwolnienie białoruskich związkowców na forach międzynarodowych, a także podczas spotkań wysokiego szczebla” – napisał Prezydent RP.


Do słów prezydenta RP odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Związku:

Dziękuję Panu, Panie Prezydencie za wsparcie i zapewnienie, że los białoruskich związkowców nie jest Panu obojętny!

Treść listu od pana prezydenta: 


Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” potępia działania wobec narodu białoruskiego i wzywa reżim Aleksandra Łukaszenki do natychmiastowego zaprzestania wojny z własnym narodem. Jednocześnie deklaruje niezmienne wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa, szczególnie tej jego części, która znalazła schronienie w Polsce. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, na którą skupiona jest uwaga całego świata nie wolno nam zapominać o tragedii Narodu Białoruskiego. 


Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” prowadzi m.in. akcję wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce ws. więźniów związkowych na Białorusi. 


Więcej o akcji można dowiedzieć się TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III już zrobił krok wstecz, a to dopiero początek żądań jego syna Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III już zrobił krok wstecz, a to dopiero początek żądań jego syna

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu jakie rozpętali książę Harry i Meghan Markle. "The Sun" informuje, że król Karol III już zrobił to co chciał Harry, ale to dopiero początek żądań Sussexów.

Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS” Wiadomości
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS”

PiS przejął w pełni dowodzenie, a opozycja po raz wtóry znalazła się w defensywie – pisze na łamach portalu Gazeta.pl Grzegorz Wysocki.

Wiadomości
Kanclerz Scholz: „Regularnie rozmawiam z Putinem”

– Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe