Strzelanina w Centrum Świadków Jehowy w Hamburgu. Nowe informacje

W czwartek wieczorem w Hamburgu osiem osób poniosło śmierć w wyniku strzelaniny w miejscu spotkań Świadków Jehowy. Kilka osób zostało rannych – niektóre poważnie. W piątek rano policja poinformowała, że wśród ofiar znajduje się domniemany sprawca, który zdaniem śledczych działał w pojedynkę.
Policja na miejscu strzelaniny w Hamburgu Strzelanina w Centrum Świadków Jehowy w Hamburgu. Nowe informacje
Policja na miejscu strzelaniny w Hamburgu / PAP/EPA/FILIP SINGER

Pierwsze strzały padły w czwartek ok. godz. 21.15 w 3-piętrowym budynku, służącym jako miejsce spotkań gminy wyznaniowej Świadków Jehowy przy ulicy Deelboege w dzielnicy Gross Borstel w Hamburgu. Trwa śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn zdarzenia oraz poszukiwania świadków. Jak podkreśliła policja, nie ma na razie wiarygodnych informacji na temat motywu.

W akcji w czwartkowy wieczór brała udział policja, służby ratunkowe oraz siły specjalne policji. „Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy padł kolejny strzał” – poinformowała policja. Zwłoki znaleziono później na piętrze budynku – zakłada się, że jest to domniemany sprawca strzelaniny.

Jak poinformowała hamburska policja w piątek rano, w wyniku ran postrzałowych śmierć poniosło w sumie osiem osób. Ponadto kilka osób zostało rannych, z czego część poważnie.

Informacje o domniemanym sprawcy

Jak dowiedział się „Spiegel”, domniemany sprawca to były członek społeczności Świadków Jehowy, mężczyzna w wieku 30-40 lat. Nie wiadomo, czy narzędzie zbrodni (pistolet) znajdowało się w jego rękach legalnie. „Nie był znany władzom jako ekstremista” – dodaje „Spiegel”. Wg informacji gazety, „mężczyzna wtargnął siłą do budynku wspólnoty religijnej, w której odbywało się nabożeństwo z udziałem około 50 osób”.

Rzecznik hamburskiej policji Holger Vehren podkreślił, że podczas całej operacji policjanci nie oddali ani jednego strzału.

Kondolencje dla rodzin ofiar złożyli m.in. burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) oraz kanclerz Olaf Scholz (SPD). „Zszokowana” doniesieniami z Hamburga była także szefowa MSW Nancy Faeser (SPD), która w wypowiedzi dla dpa podkreśliła, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest priorytetowo.

Głęboki wstrząs z powodu strzelaniny wyraziła społeczność Świadków Jehowy. „Nasze najgłębsze wyrazy współczucia kierujemy do rodzin ofiar i naocznych świadków, którzy przeżyli traumę. Członkowie lokalnej społeczności robią wszystko co w ich mocy, aby wesprzeć ich w tej trudnej godzinie” – napisano w oświadczeniu na stronie internetowej gminy.

Niemiecka społeczność Świadków Jehowy, licząca niecałe 200 tys. członków, jest jedną z największych w Europie – przypomina NDR. (PAP)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Emerytury
Stażowe