„Dlaczego Zełenski nie może wystąpić na rozdaniu Oscarów? Bo jest BIAŁY”

To już pewne, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł przemówić podczas tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów. Drugi rok z rzędu amerykańska Akademia Sztuki Filmowej odrzuciła prośbę ukraińskiego przywódcy, którego naród od ponad roku heroicznie walczy o wolność z rosyjskim najeźdźcą.
Wołodymyr Zełenski „Dlaczego Zełenski nie może wystąpić na rozdaniu Oscarów? Bo jest BIAŁY”
Wołodymyr Zełenski / Flickr/President of Ukraine/ Public Domain

Przez ostatnie miesiące Zełenski był witany z otwartymi ramionami na wielu prestiżowych, medialnych wydarzeniach: festiwalach filmowych w Cannes i Wenecji, na ceremonii wręczenia nagród Grammy, a wirtualnie dzwonił dzwonkiem na giełdzie w Nowym Jorku we wrześniu. Był również obecny na rozdaniu Złotych Globów w styczniu, gdzie towarzyszył mu słynny aktor Sean Penn. 

Niestety, wciąż odmawia się mu występu na najbardziej pożądanym i prestiżowym telewizyjnym wydarzeniu – ceremonii rozdania Oscarów.

Zełenski nie wystąpi na rozdaniu Oscarów. Powód może szokować

Wygląda na to, że są miejsca w USA, gdzie Zełenski nie jest mile widziany. W zeszłym roku producent Oscarów, Will Packer, zrezygnował z występu Zełenskiego na ceremonii rozdania Oscarów i już wiadomo, że decyzję tę podtrzymał również i w tym roku. Jak podaje magazyn „Variety”, Packer już w ubiegłym roku wyraził zaniepokojenie, że Hollywood zwraca uwagę na wojnę na Ukrainie tylko dlatego, że osoby dotknięte konfliktem są… białe, a ignoruje przy tym inne konflikty zbrojne, które dotykają ludzi o innym kolorze skóry.

Media usiłowały skontaktować się z Packerem z prośbą o komentarz. Ten jednak w całej sprawie milczy. „Akademia tradycyjnie woli skupiać się na wkładzie społeczności filmowej i unikać wszystkiego, co polityczne” – podaje „Variety”.

Akademia Sztuki Filmowej nie jest jedyną grupą filmową, która odmówiła Zełenskiemu. We wrześniu zespół Zełenskiego kontaktował się z Toronto International Film Festival w sprawie wystąpienia online na festiwalu, ale otrzymał odmowę. Rzecznik TIFF powiedział wtedy, że festiwal „nie komentuje rozmów z dygnitarzami, urzędnikami państwowymi lub ambasadami międzynarodowymi”. Dodał również, że festiwal „solidaryzuje się z Ukraińcami i jest dumny z pokazywania głębi i kreatywności ukraińskich filmowców na tegorocznym festiwalu”.

Dlaczego na rozdaniu #Oscars95 nie może wystąpić #Zelenski? Bo jest BIAŁY. Producent gali uważa, że Hollywood nie może pochylać się nad wojną białych, bo w Afryce są wojny krwawsze. Cóż, Whoopi Golberg uważa, że Holokaust był też wojną białych z białymi [pisownia oryginalna – red.]

– dosadnie skomentował krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Emerytury
Stażowe