Marcin Przydacz: Nie zrzucicie Jana Pawła II z cokołów

Nie zrzucicie Jana Pawła II z cokołów, nie uda wam się zniszczyć tej legendy; to mój przekaz do osób, które próbują Jana Pawła II oczernić, zburzyć funkcjonujący wokół niego mit wolności, prawdy i wartości - powiedział w piątek szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
 Marcin Przydacz: Nie zrzucicie Jana Pawła II z cokołów
/ Wikimedia/Jan Paweł II

Szef BPM pytany był w TVP1 o ostatnie doniesienia medialne ws. Jana Pawła II. W poniedziałek TVN24 wyemitował reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Przydacz o Janie Pawle II

Marcin Przydacz wskazywał podczas piątkowej rozmowy, że Jan Paweł II "to wielki autorytet, światowy autorytet nie tylko dla Polaków, ale właśnie dla całego świata". "Próba podważenia jego pozycji poprzez tego typu sfabrykowane argumenty, sfabrykowane dokumenty w oczywisty sposób przez ludzi z mojego pokolenia - pokolenia tych ludzi, którzy pamiętają oczywiście ciemne czasy PRL, kiedy to papież i Kościół były tą ostoją wolności - mogą być przyjęte jak najgorzej" - podkreślił prezydencki minister.

"Moje pokolenie - urodzone w komunizmie, wychowane już w wolnej Polsce - traktowało zawsze papieża jako wielki autorytet, dlatego w naturalny sposób dziś stoimy po stronie wartości i prawdy" - wskazywał. "A propos dziennikarzy, Jan Paweł II sam miał takie przesłanie do dziennikarzy, mówił: nie szukajcie sensacji, szukajcie prawdy. I myślę, że to powinno być przesłanie także i dla tych, którzy dziś tym tematem się zajmują" - stwierdził również Przydacz.

Pytany, jak na ostatnie publikacje o Janie Pawle II zareagował prezydent, Przydacz odparł, że Andrzej Duda "dał wyraz swojemu stosunkowi do Jana Pawła II wczoraj - poprzez iluminację Pałacu Prezydenckiego, kiedy to została wyświetlona fotografia, zdjęcie papieża Polaka Jana Pawła II, w oczywisty sposób traktowanego przez pana prezydenta z ogromnym szacunkiem jako tego, który przysłużył się odzyskaniu wolności, suwerenności dla Polski, jako tego, który był strażnikiem wartości i jako najważniejszego w XX wieku Polaka".

Przydacz pytany przez prowadzącą program o polityków, którzy "wręcz nawołują, by kalać imię Jana Pawła II, niszczyć pomniki upamiętniające tę postać", odparł: "Mój przekaz do takich osób jest jasny: nie zrzucicie Jana Pawła z cokołów. Jan Paweł postawił sobie pomnik za życia tak silny i o tak trwałych fundamentach, że nie uda wam się zniszczyć tej legendy".

Jak podkreślił, Jan Paweł II "to postać historyczna" oraz że "był autorytetem dla wielu ludzi pod każdą szerokością geograficzną". "Dziś przez te próby podważenia tej pozycji myślę, że to więcej mówi o tych politykach, o tych ekspertach rzekomych czy tych dziennikarzach, którzy próbują tę postać oczernić, w jakiś sposób zburzyć funkcjonujący wokół niego mit wolności, prawdy, wartości, które spajają nas wszystkich, nie tylko Polaków, europejczyków" - ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe