Niemieccy biskupi oficjalnie sprzeciwiają się Stolicy Apostolskiej. Wydano dokument ws. błogosławienia par LGBT

Uczestnicy V Zgromadzenia Plenarnego niemieckiej drogi synodalnej wbrew wyraźnemu stanowisku Dykasterii Nauki Wiary opowiedzieli się za wprowadzeniem w Kościele katolickim w Niemczech możliwości błogosławienia par homoseksualnych.
zdjęcie poglądowe Niemieccy biskupi oficjalnie sprzeciwiają się Stolicy Apostolskiej. Wydano dokument ws. błogosławienia par LGBT
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Richkat

Błogosławienie par LGBT

Frankfurckie Zgromadzenie Synodalne wezwało biskupów do oficjalnego umożliwienia nabożeństw błogosławienia dla par, dla których małżeństwo sakramentalne nie jest dostępne lub które nie chcą zawrzeć ślubu kościelnego, oraz do opracowania w tym celu odpowiednich formularzy liturgicznych. Dotyczy to także powtórnych małżeństw cywilnych osób rozwiedzionych oraz par tej samej płci. 

Tekst został przyjęty 176 głosami za, 14 wypowiedziało się przeciw i 12 wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem tekstu opowiedziało się 38 biskupów, 9 biskupów było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. W procedurze drogi synodalnej głosy wstrzymujące się są liczone jako głosy nieoddane. W ten sposób uzyskano niezbędną większość dwóch trzecich głosów biskupów. Ponownie wniosek ośmiu członków gremium o głosowanie tajne został odrzucony. 

Już podczas poprzedniego zgromadzenia uczestnicy drogi synodalnej opowiedzieli się za „teologicznym przewartościowaniem homoseksualizmu jako normalnego wariantu ludzkiej seksualności”. Błogosławieństwo par, które nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa w Kościele, uznaje, „że we wspólnym życiu par, które żyją razem w zaangażowaniu i odpowiedzialności za siebie nawzajem, istnieje dobro moralne".

Sprzeciw wobec Stolicy Apostolskiej

Tekst przyjęty przez niemiecką drogę synodalną nawiązuje do wyjaśnień Kongregacji Nauki Wiary, która w 2021 roku potwierdziła, że błogosławienie par homoseksualnych nie jest możliwe. Nauczanie to ma być jednak rozwinięte teologicznie. „Odmowa błogosławienia związku dwóch osób, które chcą przeżywać swoje partnerstwo w miłości, zaangażowaniu i odpowiedzialności wobec siebie i Boga, okazuje się niemiłosierne, a nawet dyskryminujące w społeczeństwie, które określiło godność człowieka i swobodne stanowienie o sobie jako zasadę normy moralnej” - czytamy w tekście. 

Uczestnicy drogi synodalnej zwracają uwagę, że pary homoseksualne są już praktycznie błogosławione w wielu miejscach w Kościele katolickim w Niemczech. „Decyzję o udzieleniu tego błogosławieństwa podejmują więc duszpasterze zgodnie ze swoim sumieniem i w wielu przypadkach w konflikcie z wytycznymi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Ta sytuacja niejasności i niekonsekwencji zostaje wyjaśniona, zabezpieczona i liturgicznie uporządkowana niniejszą uchwałą” - głosi dokument.

Opinie niemieckich biskupów

Bp Helmut Dieser, jako przewodniczący Forum Moralności Seksualnej, próbował rozróżnić małżeństwo sakramentalne od celebracji błogosławieństwa „par, które się kochają”. O ile małżeństwo sakramentalne ustanawia Kościół domowy w rodzinie chrześcijańskiej, o tyle błogosławieństwo par „nie ma na celu ustanowienia czegoś nowego, ale uznaje dobro, które już wyrosło i jest już przeżywane w miłości danej pary”. Błogosławieństwo daje dobru przeżywanemu w związkach „pewność, że jest ono również miłe Bogu”. Dlatego również pary osób tej samej płci mogą być błogosławione, ponieważ błogosławiony jest nie grzech, „ale dobro, które oboje dzielą ze sobą” - stwierdził bp Dieser. 

Bp Stefan Oster skomentował podczas debaty, że istoty ludzkie są powołane w Kościele, „aby same były sakramentami i aby stawały się nimi coraz bardziej, zwłaszcza w życiu ich związków, które obejmują także jedność seksualną”. Dotyczy to między innymi więzi pomiędzy prawdą a miłością. Dlatego, tłumaczył, Kościół uważa, że błogosławienie relacji par polega „na uporządkowaniu całości, cielesno-mentalnej wspólnoty, partnerstwa i płodności”. 

„Ponieważ nie dysponujemy odpowiednim antropologiczno-teologicznym tekstem podstawowym, a także brakuje nam koniecznych rozróżnień, tekst ten otwiera drzwi do arbitralności i dlatego nie może zostać zatwierdzony" - podsumował biskup z Pasawy. Jednocześnie biskup Oster widzi potrzebę duszpasterskiej troski Kościoła o pary homoseksualne. O przyjęcie tekstu wyraźnie apelowali m.in. kardynał Reinhard Marx biskupi, Franz-Josef Overbeck, Karl-Heinz Wiesemann i Heiner Wilmer. 

Uczestniczący w zgromadzeniu w Frankfurcie dyrektor wykonawczy Federalnej Rady Duszpasterskiej Katolików Innych Języków Ojczystych, Emeka Ani opowiedział się za tym, by przed podjęciem uchwały o błogosławieniu par homoseksualnych poczekać na zakończenie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie i zapowiedział, że będzie głosował przeciwko tekstowi. Zwrócił uwagę, że katolicy kultury afrykańskiej zdecydowanie sprzeciwiają się związkom partnerskim osób tej samej płci, a ciężar Kościoła powszechnego przesunął się w stronę Afryki.

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer przyznał, że Kościół ma do nadrobienia pewne zaległości w zakresie duszpasterstwa par osób tej samej płci. Zastanawiał się jednak, czy błogosławieństwo jest właściwą drogą. „Ponieważ szybko pojawią się pytania, czy błogosławieństwo nie jest również dyskryminujące, jeśli nadal będzie zakazane małżeństwo” - stwierdził.

Bp Voderholzer nadal podziela obawy Dykasterii Nauki Wiary i nie może „zgodzić się na ten tekst ze względu na sprzeczność ze swym sumieniem". Biskup diecezjalny Eichstätt, Hanke, również stwierdził, że nie może zastosować się do tekstu, ponieważ celebracje błogosławieństw byłyby analogiczne do małżeństwa sakramentalnego. „Mam nadzieję, że ten krok nie wprowadzi nas w sprzeczność, w której obecnie znajduje się Kościół anglikański” -powiedział. Jednocześnie zaapelował o nawrócenie duszpasterskie wobec osób deklarujących skłonności homoseksualne.

Belgia

W ramach debaty biskup Antwerpii w Belgii, Johan Bonny przedstawił raport z doświadczeń Konferencji Episkopatu Belgii, która kilka miesięcy temu wydała krótki dokument na temat duszpasterstwa z osobami queer. Nie spotkało się to z żadnym odrzuceniem ze strony Rzymu podczas wizyty ad limina biskupów flamandzkich przed Bożym Narodzeniem. Dokument przewiduje wprowadzenie w każdej diecezji komisarza ds. osób queer, jak również powołanie międzydiecezjalnej grupy roboczej ds. duszpasterstwa osób queer. Dokument roboczy nakreśla także krótki zarys nabożeństwa obejmującego modlitwę o błogosławieństwo dla par homoseksualnych.

Ponieważ biskupi diecezjalni nie są prawnie związani decyzjami frankfurckiego Zgromadzenia Synodalnego, należy się spodziewać, że w przyszłości błogosławieństwa par homoseksualnych będą możliwe lub nie, w zależności od danej diecezji.

st (KAI) / Frankfurt n. Menem


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin Wiadomości
Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin

Przesuńcie się, Paryż i Berlin. Nowa obsada europejskich przywódców pragnie wkroczyć na scenę europejską w roli brokerów władzy, a Wasz czas na stanowisku kierowniczym może dobiegać końca – pisze "Politico". 

Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę z ostatniej chwili
Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia AGM 158 JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km. To jest największy zakup jak do tej pory - podkreślił minister obrony.

Po prostu kładłem się na ziemi. Niepokojące wyznanie znanego wokalisty z ostatniej chwili
"Po prostu kładłem się na ziemi". Niepokojące wyznanie znanego wokalisty

Wojciech Łozowski znany jako "Łozo" podzielił się z fanami dramatycznym wyznaniem z przeszłości. 

Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny polityka
Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny

Wszystkie zmiany wprowadzane są po to, żeby naszą część Europy wziąć pod but – mówił we wtorek o pakcie migracyjnym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że PiS złożyło wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu na temat udziału Polski w pakcie migracyjnym.

Nie żyje znany muzyk i wokalista z ostatniej chwili
Nie żyje znany muzyk i wokalista

Nie żyje Doug Ingle, muzyk i wokalista grupy Iron Butterfly. Odszedł w wieku 78 lat.

Jakaś iskra spowodowała wybuch. Niepokojący incydent na jeziorze Śniardwy z ostatniej chwili
"Jakaś iskra spowodowała wybuch". Niepokojący incydent na jeziorze Śniardwy

82-letni żeglarz trafił do szpitala wskutek wybuchu gazu z butli, do którego doszło we wtorek na jachcie w Okartowie na mazurskim jeziorze Śniardwy. Według wstępnych ustaleń policji poszkodowany nie odniósł poważniejszych obrażeń.

„Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów” Wiadomości
„Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów”

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl, europoseł PiS Anna Zalewska informuje, że Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów. – Nie zostaniemy z niczego zwolnieni. Tusk o tym wie i oszukuje Polaków – podkreśliła polityk.

Kolejny kraj oficjalnie uznał Palestynę pilne
Kolejny kraj oficjalnie uznał Palestynę

Rząd Hiszpanii zatwierdził na wtorkowym posiedzeniu rady ministrów w Madrycie uznanie niepodległego państwa palestyńskiego.

Adam Bodnar złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski z ostatniej chwili
Adam Bodnar złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski

We wtorek po południu minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że wysłał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

Olsztyn: Autokar przewożący dzieci stanął w płomieniach pilne
Olsztyn: Autokar przewożący dzieci stanął w płomieniach

Media obiegła informacja o niebezpiecznym wypadku, do jakiego doszło w woj. warmińsko-mazurskim w Wirwajdach. W płomieniach stanął autokar przewożący dzieci.

REKLAMA

Niemieccy biskupi oficjalnie sprzeciwiają się Stolicy Apostolskiej. Wydano dokument ws. błogosławienia par LGBT

Uczestnicy V Zgromadzenia Plenarnego niemieckiej drogi synodalnej wbrew wyraźnemu stanowisku Dykasterii Nauki Wiary opowiedzieli się za wprowadzeniem w Kościele katolickim w Niemczech możliwości błogosławienia par homoseksualnych.
zdjęcie poglądowe Niemieccy biskupi oficjalnie sprzeciwiają się Stolicy Apostolskiej. Wydano dokument ws. błogosławienia par LGBT
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Richkat

Błogosławienie par LGBT

Frankfurckie Zgromadzenie Synodalne wezwało biskupów do oficjalnego umożliwienia nabożeństw błogosławienia dla par, dla których małżeństwo sakramentalne nie jest dostępne lub które nie chcą zawrzeć ślubu kościelnego, oraz do opracowania w tym celu odpowiednich formularzy liturgicznych. Dotyczy to także powtórnych małżeństw cywilnych osób rozwiedzionych oraz par tej samej płci. 

Tekst został przyjęty 176 głosami za, 14 wypowiedziało się przeciw i 12 wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem tekstu opowiedziało się 38 biskupów, 9 biskupów było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. W procedurze drogi synodalnej głosy wstrzymujące się są liczone jako głosy nieoddane. W ten sposób uzyskano niezbędną większość dwóch trzecich głosów biskupów. Ponownie wniosek ośmiu członków gremium o głosowanie tajne został odrzucony. 

Już podczas poprzedniego zgromadzenia uczestnicy drogi synodalnej opowiedzieli się za „teologicznym przewartościowaniem homoseksualizmu jako normalnego wariantu ludzkiej seksualności”. Błogosławieństwo par, które nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa w Kościele, uznaje, „że we wspólnym życiu par, które żyją razem w zaangażowaniu i odpowiedzialności za siebie nawzajem, istnieje dobro moralne".

Sprzeciw wobec Stolicy Apostolskiej

Tekst przyjęty przez niemiecką drogę synodalną nawiązuje do wyjaśnień Kongregacji Nauki Wiary, która w 2021 roku potwierdziła, że błogosławienie par homoseksualnych nie jest możliwe. Nauczanie to ma być jednak rozwinięte teologicznie. „Odmowa błogosławienia związku dwóch osób, które chcą przeżywać swoje partnerstwo w miłości, zaangażowaniu i odpowiedzialności wobec siebie i Boga, okazuje się niemiłosierne, a nawet dyskryminujące w społeczeństwie, które określiło godność człowieka i swobodne stanowienie o sobie jako zasadę normy moralnej” - czytamy w tekście. 

Uczestnicy drogi synodalnej zwracają uwagę, że pary homoseksualne są już praktycznie błogosławione w wielu miejscach w Kościele katolickim w Niemczech. „Decyzję o udzieleniu tego błogosławieństwa podejmują więc duszpasterze zgodnie ze swoim sumieniem i w wielu przypadkach w konflikcie z wytycznymi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Ta sytuacja niejasności i niekonsekwencji zostaje wyjaśniona, zabezpieczona i liturgicznie uporządkowana niniejszą uchwałą” - głosi dokument.

Opinie niemieckich biskupów

Bp Helmut Dieser, jako przewodniczący Forum Moralności Seksualnej, próbował rozróżnić małżeństwo sakramentalne od celebracji błogosławieństwa „par, które się kochają”. O ile małżeństwo sakramentalne ustanawia Kościół domowy w rodzinie chrześcijańskiej, o tyle błogosławieństwo par „nie ma na celu ustanowienia czegoś nowego, ale uznaje dobro, które już wyrosło i jest już przeżywane w miłości danej pary”. Błogosławieństwo daje dobru przeżywanemu w związkach „pewność, że jest ono również miłe Bogu”. Dlatego również pary osób tej samej płci mogą być błogosławione, ponieważ błogosławiony jest nie grzech, „ale dobro, które oboje dzielą ze sobą” - stwierdził bp Dieser. 

Bp Stefan Oster skomentował podczas debaty, że istoty ludzkie są powołane w Kościele, „aby same były sakramentami i aby stawały się nimi coraz bardziej, zwłaszcza w życiu ich związków, które obejmują także jedność seksualną”. Dotyczy to między innymi więzi pomiędzy prawdą a miłością. Dlatego, tłumaczył, Kościół uważa, że błogosławienie relacji par polega „na uporządkowaniu całości, cielesno-mentalnej wspólnoty, partnerstwa i płodności”. 

„Ponieważ nie dysponujemy odpowiednim antropologiczno-teologicznym tekstem podstawowym, a także brakuje nam koniecznych rozróżnień, tekst ten otwiera drzwi do arbitralności i dlatego nie może zostać zatwierdzony" - podsumował biskup z Pasawy. Jednocześnie biskup Oster widzi potrzebę duszpasterskiej troski Kościoła o pary homoseksualne. O przyjęcie tekstu wyraźnie apelowali m.in. kardynał Reinhard Marx biskupi, Franz-Josef Overbeck, Karl-Heinz Wiesemann i Heiner Wilmer. 

Uczestniczący w zgromadzeniu w Frankfurcie dyrektor wykonawczy Federalnej Rady Duszpasterskiej Katolików Innych Języków Ojczystych, Emeka Ani opowiedział się za tym, by przed podjęciem uchwały o błogosławieniu par homoseksualnych poczekać na zakończenie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie i zapowiedział, że będzie głosował przeciwko tekstowi. Zwrócił uwagę, że katolicy kultury afrykańskiej zdecydowanie sprzeciwiają się związkom partnerskim osób tej samej płci, a ciężar Kościoła powszechnego przesunął się w stronę Afryki.

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer przyznał, że Kościół ma do nadrobienia pewne zaległości w zakresie duszpasterstwa par osób tej samej płci. Zastanawiał się jednak, czy błogosławieństwo jest właściwą drogą. „Ponieważ szybko pojawią się pytania, czy błogosławieństwo nie jest również dyskryminujące, jeśli nadal będzie zakazane małżeństwo” - stwierdził.

Bp Voderholzer nadal podziela obawy Dykasterii Nauki Wiary i nie może „zgodzić się na ten tekst ze względu na sprzeczność ze swym sumieniem". Biskup diecezjalny Eichstätt, Hanke, również stwierdził, że nie może zastosować się do tekstu, ponieważ celebracje błogosławieństw byłyby analogiczne do małżeństwa sakramentalnego. „Mam nadzieję, że ten krok nie wprowadzi nas w sprzeczność, w której obecnie znajduje się Kościół anglikański” -powiedział. Jednocześnie zaapelował o nawrócenie duszpasterskie wobec osób deklarujących skłonności homoseksualne.

Belgia

W ramach debaty biskup Antwerpii w Belgii, Johan Bonny przedstawił raport z doświadczeń Konferencji Episkopatu Belgii, która kilka miesięcy temu wydała krótki dokument na temat duszpasterstwa z osobami queer. Nie spotkało się to z żadnym odrzuceniem ze strony Rzymu podczas wizyty ad limina biskupów flamandzkich przed Bożym Narodzeniem. Dokument przewiduje wprowadzenie w każdej diecezji komisarza ds. osób queer, jak również powołanie międzydiecezjalnej grupy roboczej ds. duszpasterstwa osób queer. Dokument roboczy nakreśla także krótki zarys nabożeństwa obejmującego modlitwę o błogosławieństwo dla par homoseksualnych.

Ponieważ biskupi diecezjalni nie są prawnie związani decyzjami frankfurckiego Zgromadzenia Synodalnego, należy się spodziewać, że w przyszłości błogosławieństwa par homoseksualnych będą możliwe lub nie, w zależności od danej diecezji.

st (KAI) / Frankfurt n. MenemOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe