Polska i Polacy na Filipinach

Polska i Polacy na Filipinach

W sytuacji, gdy USA budują w Azji antychiński blok rośnie rola Filipin-kraju ,w którymi właśnie jestem jako przedstawiciel PE – jedyny Polak i jedyny konserwatysta w delegacji Podkomisji Praw Człowieka. Obok wzrostu Manili na scenie geopolitycznej Azji rośnie też rola kontaktów polsko-filipińskich oraz polska aktywność w tym trzynastym co do liczby ludności państwie świata. W ostatnich czterech latach nastąpił dwukrotny wzrost obrotów handlowych i to mimo pandemii, która była kulą u nogi międzynarodowego handlu. Są tu aktywne polskie firmy. Mocno reprezentowany jest sektor informatyczny z Comarchem Janusza Filipiaka i spółka, w której udziały ma Asseco Adama Górala. Ekspansji jednak dokonała również inna polska firma, która w kraju nawiedzanym przez trzęsienia ziemi proponuje zastępowanie w budownictwie konstrukcji betonowych znacznie lżejszymi i mniej kosztownymi.

Filipiny, jeden z trzech krajów na świecie o największej populacji katolików – po Brazylii i Meksyku – potrzebuje… dzwonów kościelnych. A te oferują polskie firmy! Filipiny to kraj wielu wysp i turystyki – część hoteli na wyspach odległych od stolicy- Manili należy do Polaków. Ciekawe, że wybory do Sejmu RP i na prezydenta Polski wygrywa tu… PiS. Liczbę Polaków szacuje się na około 150, z czego mniej więcej 20 osób to zakonnice oraz księża i bracia zakonni. W tym roku uroczyście obchodzić się tu będzie 50 - lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Ambasada Rzeczypospolitej na Filipinach współorganizuje również 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Co ma nasz rodak, jeden z największych astronomów w historii świata do odległego kraju na krańcu Azji ? Znajduje się tutaj jeden z kilku zachowanych do dziś egzemplarzy słynnego, „rewolucyjnego” dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” (Pani Wicemarszałek! Błagam: „niebieskich”, nie "niemieckich").Przez kapłana z... Meksyku trafił do tutejszych dominikanów. W czasie gdy tu przebywałem przyjechali też polscy konserwatorzy, aby podjąć decyzję, czy dokonają na miejscu konserwacji dzieła biskupa Mikołaja czy też będzie trzeba poddać go renowacji u nas, w Polsce.

 

Polska przeznaczyła środki na około 20 stypendiów nad Wisłą i Odrą dla studentów z Filipin. Na razie są one „zamrożone”, bo Manila jeszcze nie zagwarantowała niezbędnych ubezpieczeń i świadczeń dla – bardzo nielicznych – studentów polskich.

 

Jest jeszcze jeden wspólny mianownik między naszymi krajami: znawcy tematu twierdzą, że bardzo podobna do tej w Polsce jest… opozycja na Filipinach. Słychać, że jest „słaba, podzielona i woli rozmawiać z UE niż z własnym rządem”…

 

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (24.02.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie Wiadomości
Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie

Produkcja „Love Island” wydała oświadczenie w sprawie rzekomego oszustwa Jaya, jednego z uczestników siódmej edycji show. Pojawiły się podejrzenia, że Jay ukrywał fakt, że ma dziewczynę spoza wyspy, która nie wiedziała, że on wystąpi w programie. Każdy z uczestników przed programem musi złożyć deklarację, że jest wolny i nie ma żadnych zobowiązań partnerskich. Produkcja zapewnia, że Jay także złożył takie oświadczenie i że wszystkie dochodzące do nich sygnały w sprawie uczestników są sprawdzane i mają je pod kontrolą.

MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców Wiadomości
MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców

Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę – oświadczyło w poniedziałek MSZ RP.

Stanisław Żaryn: Zatrzymano dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów Wiadomości
Stanisław Żaryn: Zatrzymano dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejne dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów – poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani w ostatnich tygodniach cudzoziemcy mieli pracować na rzecz Rosji i Białorusi.

Robert Lewandowski za słaby? Zaskakująca decyzja sponsora reprezentacji Wiadomości
Robert Lewandowski za słaby? Zaskakująca decyzja sponsora reprezentacji

Robert Lewandowski nie pojawi się w reklamie firmy InPost, która jest jednym ze sponsorów reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe