Piotr Duda: "Solidarność będzie bronić świętego Jana Pawła II. Musimy dać świadectwo"

"Święty Jan Paweł II to nasz duchowy przywódca i my jako ludzie Solidarności będziemy dawać tego świadectwo. Ojciec Święty obudził w nas solidarność, a my teraz chcemy okazać solidarność z nim. Będziemy go bronić, bo on sam już obronić się nie może. Odszedł do Domu Ojca, ale żyje w naszych sercach i jako ludzie Solidarności będziemy wierni jego przesłaniu" - powiedział w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
 Piotr Duda:
/ Fot. M. Żegliński

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wziął udział w święceniach biskupich oraz ingresie nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera.

Dzisiejszy ingres biskupa Sławomira Odera jest dla mnie ważny nie tylko jako dla szefa Solidarności, ale także jako gliwiczanina. To przecież moje rodzinne miasto i moja rodzinna diecezja, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłem wziąć udział w tej podniosłej uroczystości

- podkreślił Piotr Duda w rozmowie z portalem Tysol.pl.

Fakt, że nowym biskupem gliwickim został postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II to dla mnie świadectwo i nie odbieram tego jako wydarzenia przypadkowego. Dziś dokonał się ingres biskupa, który odegrał ogromnie ważną rolę w tym, że Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a następnie świętym Kościoła katolickiego

- zauważył.

Odnosząc się do treści wystąpień przedstawicieli władz kościelnych i państwowych, szef Solidarności wskazał:

Zarówno w homilii biskupa Andrzeja Suskiego, jak i w listach pana prezydenta i pana premiera podkreślona została wielka rola Ojca Świętego Jana Pawła II.

Piotr Duda zapewnił o gotowości do dania świadectwa wierności św. Janowi Pawłowi II, duchowemu Ojcu Solidarności.

Święty Jan Paweł II to nasz duchowy przywódca i my jako ludzie Solidarności będziemy dawać temu świadectwo. Ojciec Święty obudził w nas solidarność, a my teraz chcemy okazać solidarność z nim. Będziemy go bronić, bo on sam już obronić się nie może

- wskazał szef NSZZ Solidarność.

Odszedł do Domu Ojca, ale żyje w naszych sercach i jako ludzie Solidarności będziemy wierni jego przesłaniu. Do dawania świadectwa zobowiązuje nas dodatkowo fakt, że jako Związek obraliśmy za patrona błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę

- przypomniał.

Pytany o to, czy ataki na św. Jana Pawła II mogą wzmocnić w Polakach chęć opowiedzenia się po jego stronie, Piotr Duda stwierdził:

Wszystkim kieruje Bóg, On ma swoje plany – także wobec naszego polskiego społeczeństwa. Do nas należy dać świadectwo i stanąć w obronie świętego Jana Pawła II. A jakie przyniesie to owoce – o tym już zdecyduje Boża Opatrzność.

 

Rozmawiała: Agnieszka Żurek


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Emerytury
Stażowe