Luca Visentini odwołany z funkcji Sekretarza Generalnego MKZZ

Decyzją Rady Generalnej MKZZ, Luca Visentini został dziś odwołany z funkcji Sekretarza Generalnego tej organizacji. - Kilka najbliższych miesięcy to będzie czas dogadywania się wewnątrz struktury MKZZ na temat tego, kto mógłby objąć stanowisko Sekretarza Generalnego po Visentinim - komentuje Robert Szewczyk z Biura Zagranicznego KK NSZZ "S".
Luca Visentini Luca Visentini odwołany z funkcji Sekretarza Generalnego MKZZ
Luca Visentini / fot. Wikimedia Commons/Annika Haas

Jak podano w oficjalnym komunikacie prasowym wydanym przez MKZZ, dziś zebrała się Rada Generalna MKZZ. Miała rozpatrzyć raport Komisji Specjalnej powołanej przez Radę Generalną w styczniu w celu zbadania okoliczności zarzutów przeciwko Luca Visentiniemu, w tym wyników audytu zewnętrznego i innych kwestii dotyczących m.in. zasad finansowych MKZZ i procedur, a także przebiegu ostatnich wyborów.

„Sprawozdanie Komisji Specjalnej oraz sprawozdanie audytora zewnętrznego zostały jednogłośnie przyjęte przez Radę w całości. Komisja nie znalazła dowodów na to, by darowizny z Kataru lub Maroka miały wpływ na politykę lub programy MKZZ" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, Luca Visentini, który do dziś pełnił funkcję Sekretarza Generalnego MKZZ, został zatrzymany w styczniu tego roku na 48 godz. w związku z aferą korupcyjną Qatargate. Luca Visentini został 21 grudnia ubiegłego roku zawieszony przez Radę Generalną MKZZ, miał bowiem przyjąć 50 tys. euro w gotówce od włoskiej fundacji Fight Impunity. Ta z kolei pieniądze miała otrzymać z Kataru i Maroka.

Jednocześnie podczas dzisiejszego spotkania zdecydowano jednak, że Luca Visentini nie cieszy się już zaufaniem Rady Generalnej jako Sekretarz Generalny MKZZ i postanowiono odwołać go ze stanowiska.

Wybory jesienią?

- Kilka najbliższych miesięcy to będzie czas dogadywania się wewnątrz struktury MKZZ na temat tego, kto mógłby objąć stanowisko Sekretarza Generalnego po Visentinim. To będzie trwało prawdopodobnie dość długo. Na Kongres, który wybierze nowego Sekretarza Generalnego, być może będziemy musieli czekać aż do jesieni

- mówi Robert Szewczyk z Biura Zagranicznego KK NSZZ „S”.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Generalna MKZZ zdecydowała o zorganizowaniu tak szybko, jak to możliwe nadzwyczajnego Światowego Kongresu MKZZ-tu, który wybierze nowego Sekretarza Generalnego.

Kolejne posiedzenie Rady Generalnej odbędzie się na początku maja. Zostanie na nim wybrany pełniący obowiązki Sekretarza Generalnego, który zorganizuje wyżej wspomniany nadzwyczajny Kongres. W międzyczasie przywództwo polityczne będzie sprawowane przez prezesa i wiceprezesów MKZZ-tu, a codzienne zarządzanie należeć będzie do zastępcy Sekretarza Generalnego Owena Tudora w ścisłej współpracy z nimi.

„Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy poważnie zaszkodziły reputacji MKZZ. Wyciągnięto ważne wnioski i Rada Generalna powtórzyła absolutny sprzeciw MKZZ wobec korupcji w jakiejkolwiek formie (...). Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić MKZZ przed wszelkimi formami niewłaściwego wpływu, a nawet pozorami takiego wpływu. Będziemy intensywnie pracować nad wprowadzeniem niezbędnych zmian, kontynuując walkę o prawa pracownicze, sprawiedliwość społeczną i równość w każdej części świata” – powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes MKZZ, Akiko Gono.

„Nie ma miejsca dla popleczników Putina”

- Z punktu widzenia Solidarności istotną rzeczą jest usunięcie z MKZZ Rosyjskiej Federacji Związków Zawodowych FNPR, co jest misją niemalże niemożliwą, biorąc pod uwagę poparcie dla rosyjskich związków przez bardzo wiele organizacji związkowych z Afryki i Ameryki Południowej. Natomiast dla nas jest to kwestia godnego zachowania się, by nagłaśniać w każdej możliwej sytuacji, że dla popleczników Putina w szeregach MKZZ-tu miejsca nie ma

– dodaje Robert Szewczyk.

Jego zdaniem afera korupcyjna, w którą zamieszany jest Visentini, może przyczynić się do pogorszenia wizerunku całego MKZZ-tu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dawid Kubacki wróci do skakania? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiadomości
Dawid Kubacki wróci do skakania? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

Emerytury
Stażowe