Marek Miśko: Niemiecki Kościół idzie "swoją drogą"

Na 48 biskupów biorących udział w niemieckiej drodze synodalnej, tylko 9 sprzeciwiło się nadciągającej schizmie, 11 nie miało zdania, a 38 opowiedziało się wprost przeciwko Nauczaniu Kościoła. Niemieccy biskupi zdecydowali bowiem, że rozpoczną, wbrew Watykanowi, błogosławienie – czyli udzielanie ślubów – parom homoseksualnym. Jak to powiedział kiedyś przewodniczący niemieckiego episkopatu „Nie jesteśmy filią Rzymu” i dziś faktycznie słowa zostały przekute w czyn. Swoją drogą – jak można w tak ważnej sprawie wstrzymać się od głosu nie mieć zdania?
Tęcza. Symbol ideologii LGBT. Ilustracja poglądowa Marek Miśko: Niemiecki Kościół idzie
Tęcza. Symbol ideologii LGBT. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Widzimy dziś na własne oczy jakie owoce daje ziarno zasiane podczas słynnej „Wiosny” lat sześćdziesiątych XX wieku. W mojej ocenie - wypowiedzenie posłuszeństwa Bogu i budowanie swojego „Kościoła”, którego główną cechą ma być jego elastyczność i dopasowywanie się do świata – robić tak „żeby było miło”.

 

Niemiecka schizma dotyczy również Polaków

Porażające jest również to, jak wielu świeckich katolików staje dziś w obronie niemieckiej schizmy. W głosowaniu synodalnym za Odrą i oni w miażdżącej większości zanegowali decyzję Rzymu w tej sprawie i już zapowiadają, że błogosławienie par jednopłciowych stanie się normą. Oczywiście można powiedzieć, że nas to nie obchodzi, że Polaków to nie dotyczy. Obawiam się, że takie podejście byłoby krótkowzroczne. W mojej ocenie współczesny Kościół w Niemczech to niestety zapowiedź znacznie większych problemów, które odbiją się echem również i u nas, oczywiście nie dziś, ale za 10 czy 15 lat. To niedługo.

Laicyzacja społeczeństwa, walka z tradycyjną pobożnością, silne dekadenckie prądy, uderzenie w rodzinę, brak katechezy na odpowiednim poziomie, kryzys przywództwa, oczernianie autorytetów, upadek moralności i słaby Rzym... Z tym musimy się liczyć, bo prawdopodobnie wszystko to będzie się nasilać.

 

Łódź nabiera wody

Kościół, a więc i my sami, znaleźliśmy się dziś w jednym z najtrudniejszych okresów w historii, łódź nabiera wody, płynie z ogromną prędkością po wzburzonym morzu, na pokładzie wybuchają pożary i bunty, a ziemski kapitan chyba nie bardzo wie jak tym wszystkim sterować.

Słabość papiestwa pod przewodnictwem Franciszka nie jest jednak przyczyną tylko rezultatem. Wszyscy chcielibyśmy wyraźnego komunikatu wypowiedzianego wprost i bez zbędnej publicystyki. W przeciwnym razie można będzie odnieść wrażenie, że utwierdzanie ludzi w ich grzechu i jego błogosławienie jest przedmiotem wyłącznie sporu kompetencyjnego, a nie moralności wynikającej z Pisma Świętego. I chociaż może się nam wydawać, że problemy te są odległe i nie powinny zaprzątać nam głowy, to prędzej czy później przyjdzie się i nam z nimi zmierzyć. Warto być gotowym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Kanclerz Scholz: "Regularnie rozmawiam z Putinem"

Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe