Przedsiębiorca: Facebook upadnie. Pięć powodów

Cezary Bachański jest przedsiębiorcą współpracującym z Warsaw Enterprise Institute. Opublikował na Twitterze krótką analizę przyczyn, dla których, jak twierdzi, Facebook miałby upaść.
Logo Facebook Przedsiębiorca: Facebook upadnie. Pięć powodów
Logo Facebook / Pixabay.com

Większość – szczególnie użytkowników o konserwatywnych poglądach – zna wady Facebooka jak zły szeląg. Likwidacje kont, liczne bany i nierówne traktowanie w porównaniu z użytkownikami o poglądach progresywnych. Jak jednak wygląda użytkowanie Facebooka z punktu widzenia przedsiębiorcy?

 

„Dlaczego Facebook upadnie”

Nie będzie tu wykresów cen akcji, a raczej będzie to empiryczna analiza tego podmiotu. Pomimo tego, że Facebook jeszcze na siebie zarabia (choć dużo mniej), znajduje się on na równi pochyłej do swojego unicestwienia. 

W związku z tym, że używałem go przez prawie pięć lat do budowania sprzedaży B2C, to mam trochę o tym pojęcia

– pisze Cezary Bachański w krótkiej analizie pt. „Dlaczego Facebook upadnie”.

 

Pięć powodów

Na poparcie swojej tezy daje pięć argumentów/powodów:

  1. Brak możliwości odpowiedniego targetowania reklam. Niemożność ustawienia zakresu wieku czy płci powoduje, że reklamy nie trafiają do pożądanej grupy.
  2. Współpracę z Facebookiem utrudnia również polityka shadowbanów i likwidacji kont. Według przedsiębiorcy „nie można pisać np. w ogłoszeniach, że szuka się kobiety do pracy z dziećmi, bo to… dyskryminacja”. Bachański podaje przykład własnej firmy, której z powodu ogłoszenia o „studencie poniżej 26 roku życia” radykalnie ucięto zasięgi.
  3. „Kompletny brak szacunku, obsługi i bany”. W tym punkcie Bachański opisuje daleko niezadowalający poziom kontaktu obsługi z klientem, co kładzie na karb zwolnień w Facebooku. Zwraca również uwagę na brak trybu odwoławczego w przypadku likwidacji kont.
  4. „Brak możliwości założenia konta tylko do celów komercyjno-służbowych”. Komercyjna strona musi być związana z kontem osobistym. Jeśli ma więcej niż jednego administratora, „przewiny” jednego z administratorów mogą spowodować nie tylko ban dla strony komercyjnej, ale również ban dla prywatnego profilu drugiego użytkownika.
  5. „Pozorna wolność słowa” to punkt, który zna każdy użytkownik Facebooka o poglądach konserwatywnych. Zakazane tematy, konsekwencje wykraczające poza profil prywatny i uderzające w strony komercyjne. Przy czym promowanie ideologii totalitarnych, o ile są lewicowe, Facebookowi nie przeszkadza.

Wrzucanie wszystkich do jednego wora, blokując konta reklamowe poprzez algorytm i całkowity brak supportu, ogranicza możliwości zarabiania tej platformy, która i tak chyli się ku swojemu końcowi.
Młodzi z fejsa odchodzą, no i to się tej platformie należy

– pisze Bachański.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi - w okolicach Piaseczna we wtorek 4 kwietnia; to standardowa działalność - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił poświęcić się dla planety Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił "poświęcić się dla planety"

Z informacji belgijskiego dziennika "La Libre" wynika, że Chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen – książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Emerytury
Stażowe