Już 2 tysiące członków NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej!

Wprowadzenie odpowiednich przepisów gwarantujących pluralizm związkowy w służbach umożliwiło pracownikom i funkcjonariuszom zapisywanie się do Solidarności. W efekcie obecnie działaniem NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej zostało objętych ok. 100 zakładów karnych i aresztów śledczych na terenie całego kraju.
fot. pixabay.com Już 2 tysiące członków NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej!
fot. pixabay.com

27 października 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustaw wprowadzająca pluralizm związkowy w policji, straży granicznej i służbie więziennej. Wcześniej panował monopol związkowy. Pracownicy i funkcjonariusze służb mogli zrzeszać się tylko w jednym związku.


Jako pierwsi w kraju ze zmian przepisów skorzystali funkcjonariusze służby więziennej. Dzień po wprowadzeniu ustawy w Regionie Podbeskidzie zarejestrowano Międzyzakładową Organizację NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, ale już wkrótce za nimi poszli następni – m.in. funkcjonariusze z Koszalina i Białegostoku.


Był to początek rozwoju Solidarności w służbie więziennej. Obecnie działaniem NSZZ „Solidarność” zostało objętych około 100 zakładów karnych i aresztów śledczych na terenie całego kraju. Do Solidarności zapisało się już 2 tysiące osób. Tylko w tym roku do związku przystąpili pracownicy i funkcjonariusze z 5 zakładów: z Aresztu Śledczego w Elblągu, z Zakładu Karnego w Barczewie, z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce, z Zakładu Karnego w Łowiczu i z Zakładu Karnego w Łodzi. 

Więzienna Solidarność wybiera


NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej bardzo szybko i sprawnie się rozwija. Aktualnie do końca marca 2023 r. trwają wybory władz podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.


Na początku 2023 roku odbyły się wybory w NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, która zrzesza ponad 300 członków i jest bardzo mocną i prężnie działającą organizacją. Przewodniczącym jednogłośnie został ponownie wybrany Andrzej Kołodziejski, który po wyborach wypowiedział się o planach na nową kadencję: 

Nowe wyzwania przede wszystkim, wiele osób już powoli przechodzi na zaopatrzenie emerytalne, także mamy nadzieję, że mocno odmłodzimy skład. Nowe siły, nowa kadencja i trzeba zacząć działać z naładowanymi akumulatorami.


3 marca odbyły się wybory w Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Krakowskiego, która swoim zasięgiem obejmuje Zakład Karny w Nowym Sączu, Zakład Karny w Nowym Wiśniczu i Zakład Karny w Tarnowie. Przewodniczącym ponownie został wybrany Krzysztof Sajdak. Będzie on również delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolskiego. Nowo wybrany przewodniczący zapewnia, że w nowej kadencji zwróci się o potrzebną pomoc.

Poproszę o pomoc w sprawach, w których do tej pory byliśmy traktowani i oceniani jak nieznający prawa i pragmatyki – zwłaszcza w naszej formacji SW; nawiążemy współpracę i poprosimy o pomoc inne organy i podmioty, które ułatwią nam prowadzenie skutecznej działalności


– napisał na Facebooku OM NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Krakowskiego Krzysztof Sajdak.


Wybory władz organizacji związkowych odbywają się w wielu zakładach w całym kraju. W dniu 13 marca odbyły się wybory w organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Starem Bornem, której przewodniczącym został Adam Mikołajczyk.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe