Związkowcy zarzucają łamanie prawa kujawsko-pomorskiemu kuratorowi oświaty

Na notoryczne łamanie prawa przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Marka Gralika skarżą się związkowcy z “Solidarności” działającej w tej instytucji. O bezprawnych ich zdaniem działaniach powiadomili ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.
 Związkowcy zarzucają łamanie prawa kujawsko-pomorskiemu kuratorowi oświaty
/ fot. pixabay.com

Co konkretnie zarzucają Markowi Gralikowi związkowcy? Przede wszystkim rażące naruszenie przepisów prawa dotyczących podziału środków przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.

– Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w dniu 22 lutego 2023 roku przekazał na konta pracowników wyrównanie za miesiąc styczeń, podwyżki przewidzianej w 2023 roku dla pracowników sektora publicznego, a 24 lutego br. wypłatę wynagrodzenia za miesiąc luty z naliczeniem podwyżki. Pracodawca nie podjął żadnych ustaleń w zakresie podziału środków na wynagrodzenia zgodnie z zapisami ustawy o związkach zawodowych z organizacjami związków zawodowych działających na terenie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy podejmując decyzję jednoosobowo – piszą do ministra Czarnka związkowcy z “S”.

Jak podkreślają związkowcy, Marek Gralik uczynił tak pomimo wyraźnego wskazania w protokole kontroli Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 10 lutego 2023 roku, że zasady podziału środków na wynagrodzenia należy uzgodnić z przedstawicielami związków zawodowych działających na terenie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Związkowcy piszą do ministra Czarnka

W piśmie do Ministra Edukacji i Nauki przedstawiciele “Solidarności” wymieniają inne działania kuratora oświaty Marka Gralika, które również ich zdaniem łamią przepisy prawa – Pracodawca nieterminowo przekazuje tzw. odprawy emerytalne odchodzącym na emeryturę. Uzależnia wypłatę odprawy od przedstawienia decyzji ZUS. Od 2018 roku zdarzały się przypadki nieterminowego wypłacania nagród jubileuszowych pracownikom. W tym roku miało miejsce nieprawidłowe wypełnienie PIT 11 niektórym pracownikom – podkreślają związkowcy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Na działanie Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty “Solidarność” złożyła skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe