Piotr Duda w PR24: Blokada polityczna uniemożliwia procedowanie emerytur stażowych

- Jeśli dzisiaj mówimy o emeryturach stażowych, to musimy również mówić o emeryturach pomostowych, bo i jeden i drugi projekt jest dedykowany osobom, które ciężko pracują i już po prostu nie mają sił pracować. One mają uzbierany odpowiedni kapitał, który pozwala na przejście na emeryturę i pobieranie minimalnej emerytury. Do wprowadzenia tych rozwiązań będziemy dążyć - mówił dziś na antenie PR24 przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" / fot. screen/PR24

Piotr Duda był dziś gościem Adriana Klarenbacha w audycji "Rozmowa PR24" na antenie PR24. Rozmowa dotyczyła m.in. emerytur stażowych. Przewodniczący Piotr Duda przekonywał:

- Szkoda, że niektórzy zwolennicy wprowadzenia emerytur stażowych rozgrzani są do czerwoności na Facebooku na Twitterze, a nie wspomagają nas czynnie w innych akcjach. W tej chwili w rozmowach z rządem jest to dla nas bardzo ważny postulat. Ale równorzędnych postulatów jest bardzo dużo.

Mówił także, że teraz najważniejsze jest, by doprowadzić do zajęcia się projektem ustawy na sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Istnieje blokada polityczna. Pan prezes Jarosław Kaczyński nie chce dać zgody politycznej na zajęcie się tym problemem chociażby na komisji sejmowej. My jako NSZZ "Solidarność" oraz prezydent Andrzej Duda [którego projekt dotyczący emerytur stażowych także znajduje się w Sejmie - BM] wykonaliśmy wszystko to, co do nas należy, to co mogliśmy zrobić. Te dwa projekty powinny spotkać się w Sejmie

- powiedział Piotr Duda. I dodał:

- Dzisiaj w naszych propozycjach ze stroną rządową został nam przedłożony może nie projekt emerytur stażowych, ale wyliczenia propozycji dotyczące wariantu, w którym wzięto by pod uwagę tylko okres składkowy. Nad tym się zastanawiamy, rozmawiamy o różnych wariantach, ale tak jak jak mówię, skandalem jest dla mnie to, że projekt prezydencki dotyczący emerytur stażowych nie znalazł jeszcze swojego miejsca i czasu na pierwsze czytanie, bo już ponad rok temu w grudniu odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego, którego my jako Solidarność byliśmy inicjatorem, a projekt prezydencki póki co leży w zamrażalce.

Emerytury nie tylko stażowe

Na pytanie, czy wobec blokady dotyczącej emerytur stażowych Solidarności wciąż po drodze z PiS-em, przewodniczący Piotr Duda odpowiedział:

- Najlepszym tego przykładem jest to, że pan premier powołał zespół rząd Solidarność i wciąż rozmawiamy nad bardzo ważnymi postulatami. One są ważne, ale najważniejsze dla nas wspólne osiągnięcie to obniżenie wieku emerytalnego do poziomu sprzed tej, nazwijmy to, pseudoreformy. To się udało. Mamy jeszcze jeden bardzo ważny postulat, który negocjujemy z rządem. To nie wygaszanie tak zwanych emerytur pomostowych. Swego czasu świętej pamięci Lech Kaczyński zawetował tę ustawę. I platforma to zablokowała. Oczywiście myśleliśmy, że zostanie weto prezydenta utrzymane, ale niestety tak się nie stało. Dlatego jeśli dzisiaj mówimy o emeryturach stażowych, to musimy również mówić o emeryturach pomostowych, bo i jeden i drugi projekt jest dedykowany osobom, które ciężko pracują i już po prostu nie mają sił pracować. One mają uzbierany odpowiedni kapitał, który pozwala na przejście na emeryturę i pobieranie minimalnej emerytury. Do wprowadzenia tych rozwiązań będziemy dążyć

- zapewnił przewodniczący Duda.

Rozmowy z rządem

Przewodniczący relacjonował także rozmowy, jakie toczą się w ramach zespołu rząd-Solidarność:

- Wiem, że dzisiaj jesteśmy na końcowym etapie rozmów z rządem. Wiele postulatów bardzo ważnych dla nas, dla Solidarności już faktycznie jest dogadanych. Nie chcę w tej chwili mówić o szczegółach, bo nie jestem upoważniony ze strony rządowej do tego. Mam nadzieję, że na spotkaniu plenarnym pod koniec marca, może na początku kwietnia uda się podpisać porozumienie i ustalić, co jeszcze ewentualnie będziemy procedować w dalszym ciągu. 

Przewodniczący dodał, że zaawansowane rozmowy toczą się m.in. w tematach wyłączenia z płacy minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych, ochrony działaczy związkowych oraz odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Cała rozmowa jest dostępna tutaj:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją? Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją?

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe