Prezydent Czech: Uważam Polskę za partnera strategicznego

Uważam Polskę za partnera strategicznego; mamy takie same stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa, wsparcia Ukrainy i stosunku do Rosji, mamy też wiele wspólnego wewnątrz UE. Ponadto nasze kraje mają silne więzy gospodarcze i międzyludzkie - powiedział prezydent Czech Petr Pavel.
 Prezydent Czech: Uważam Polskę za partnera strategicznego
/ Petr Pavel i Charles Michel (2015) Halifax International Security Forum • CC BY-SA 2.0

Prezydent Czech w środę w TVP Info został zapytany o swoją wizytę w Polsce, która zaplanowana jest na czwartek i piątek. Będzie to druga wizyta zagraniczna prezydenta po objęciu urzędu 9 marca - z pierwszą wizytą czescy liderzy udają się tradycyjnie na Słowację. Przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich w styczniu Pavel zadeklarował, że w razie zwycięstwa z drugą wizytą zagraniczną uda się do Polski.

Prezydent Czech o Polsce

"Uważam Polskę, zgodnie zresztą z naszym rządem, za partnera strategicznego, za kraj, z którym łączą nas aspekty związane z bezpieczeństwem - szczególnie jeśli chodzi o stosunek do Ukrainy. Mamy też wiele więzi gospodarczych i międzyludzkich" - powiedział prezydent Pavel.

Dopytywany, jakie obszary współpracy polsko-czeskiej uważa za najważniejsze, Pavel wskazał na obszar strategiczny, "związany z bezpieczeństwem transatlantyckim". "Z Polską mamy takie same stanowiska, nie tylko w stosunku do NATO, ale przede wszystkim jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy i działania wobec Rosji. Uważam, że jest to bez wątpienia na pierwszymi miejscu" - wskazał czeski prezydent.

Pavel zwrócił również uwagę na współpracę Polski i Czech na forum Unii Europejskiej, gdzie, jak ocenił, oba kraje mają wiele wspólnych stanowisk. "Uważam, że ważne, aby właśnie nasz region potrafił mówić jednym głosem, i tym samym stanowił pewną przeciwwagę do dużych krajów UE. Trzeci obszar to stosunki handlowe i gospodarcze, które są bardzo obszerne, a czwarty obszar - to współpraca transgraniczna, w tych tradycyjnych kwestiach - jak na przykład współpraca policji, straży pożarnej i służb ratowniczych, gdzie jeszcze mamy co nieco do zrobienia" - mówił prezydent Czech.

Dodał, że Czechy realizują tego typu współpracę z Austrią czy Niemcami. "Ta współpraca działa stosunkowo dobrze. Z Polską, jako naszym dużym sąsiadem powinniśmy poprawić tę współpracę" - ocenił.

Prezydent Czech został również zapytany o wpływ Polski i CZech na państwa zachodnie w kwestii zwiększania wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. "Uważam, że ten wpływ już jest, i jest od samego początku konfliktu. Republika Czeska, wraz z Polską, Słowacją, krajami bałtyckimi, były na czele tej pomocy, i to nie tylko słowami, czyli oświadczeniami politycznymi, ale także i materialną pomocą, w tym sprzętem wojskowym. Można powiedzieć, że nasza część Europy w pewnej mierze wyznaczała ruchy Europy Zachodniej" - ocenił.

"Dobrze byśmy na tym nie poprzestali, byśmy budowali aktywną rolę regionu w stosunku do tradycyjnej Europy Zachodniej, żeby nasz głos był słyszalny. Uważam, że mamy na czym tutaj budować" - dodał.

Pavel zaznaczył, że niedługo wybiera się także do Kijowa. "To jest nie tylko jasny sygnał tego, że wsparcie Ukrainy ze strony Republiki Czeskiej będzie kontynuowane, ale także tego, że ja - jako osoba - postrzegam to jako zasadnicze nie tylko dla bezpieczeństwa Republiki Czeskiej, ale także całej Europy" - zadeklarował. Polityk pozytywnie wyraził się również o tworzeniu w Polsce magazynów sprzętu i centrów logistycznych NATO służących wspieraniu Ukrainy, a także - jak podkreślił - jej odbudowy po wojnie.

Petr Pavel jest prezydentem Republiki Czeskiej od 9 marca br.; na stanowisku tym zastąpił Milosza Zemana. W styczniu wygrał obie tury wyborów prezydenckich, pokonując Andreja Babisza - byłego premiera, lidera obecnie opozycyjnej partii ANO. Przed głosowaniem w drugiej turze poparcia udzieliła mu czwórka innych kandydatów, a także premier Petr Fiala. Przed startem w wyborach prezydenckich Pavel nie był związany z polityką; jest generałem czeskiej armii w stanie spoczynku. W latach 2012-2015 pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, a następnie, w latach 2015-2018 był szefem Komitetu Wojskowego NATO, jako pierwszy wojskowy z krajów dawnego Układu Warszawskiego.

W czwartek prezydent Pavel udaje się z wizytą do Warszawy, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim; w piątek natomiast czeski prezydent spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III już zrobił krok wstecz, a to dopiero początek żądań jego syna Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III już zrobił krok wstecz, a to dopiero początek żądań jego syna

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu jakie rozpętali książę Harry i Meghan Markle. "The Sun" informuje, że król Karol III już zrobił to co chciał Harry, ale to dopiero początek żądań Sussexów.

Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS” Wiadomości
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS”

PiS przejął w pełni dowodzenie, a opozycja po raz wtóry znalazła się w defensywie – pisze na łamach portalu Gazeta.pl Grzegorz Wysocki.

Wiadomości
Kanclerz Scholz: „Regularnie rozmawiam z Putinem”

– Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe