Ziobro wbija szpilkę Trzaskowskiemu. „Władze Warszawy powinny dziękować”

– Władze Warszawy powinny dziękować prokuraturze za wykrycie tzw. afery śmieciowej – podkreślił prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak stwierdził, politycy PO atakowali prokuratorów prowadzących tę sprawę, ale „tracą argumenty” z kolejnymi decyzjami sądów.
Zbigniew Ziobro  Ziobro wbija szpilkę Trzaskowskiemu. „Władze Warszawy powinny dziękować”
Zbigniew Ziobro / PAP/Rafał Guz

Prokurator generalny zwołał konferencję w związku z utrzymaniem przez sąd decyzji o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego - zawieszonego w pełnieniu obowiązków sekretarza m.st. Warszawy, b. prezesa miejskiej spółki MPO i b. ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm uczestniczących w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy.

Afera w Warszawie

Ziobro podkreślił, że "biznes śmieciowy" służył politykom, aby uzyskiwać bardzo duże łapówki kosztem mieszkańców miasta.

Jak zaznaczył, ktoś na łapówki musi się złożyć. "Warszawiacy płacą niemało za śmieci i mogą się teraz domyślać, jakie są przyczyny tak wysokich kosztów, jakie muszą ponosić za usługę samorządu, która powinna być uczciwie i rzetelnie świadczona bez dodatkowych nawisów mafijno-łapówkarskich" – powiedział.

Prokurator generalny zaznaczył, że "w tej zaawansowanej sprawie, prokuratura cały czas ujawnia nowe mechanizmy, które pozwoliły zorganizowanej grupie przestępczej, współkierowanej przez polityków wysokiej rangi, kiedyś członków rządu Donalda Tuska, wyprowadzać bardzo poważne kwoty na fundusz łapówkarski, a z drugiej strony, popełniać inne ciężkie przestępstwa włącznie ze zbrodniami vatowskimi".

Ziobro podkreślił, że wykrycie tego procederu to sukces prokuratury. Politycy Platformy Obywatelskiej - jak mówił - od pewnego czasu jednak "konsekwentnie atakowali prokuratorów prowadzących tę sprawę".

Minister przeprosił prokuratorów za te "niezasłużone przykrości" i podziękował za ich działanie. W jego ocenie władze Warszawy, jeśli podchodzą poważnie do swoich mieszkańców, również powinny im podziękować, a nie "czynić z nich tarcze do ostrzeliwania za to, że uczciwi prowadzą postępowanie karne".

"Myślę, że krytycy działań prokuratury ze strony Platformy Obywatelskiej tracą argumenty, kiedy już sąd drugiej instancji po zapoznaniu się z zebranym przez prokuraturę materiałem dowodowym uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa kryminalnego, przestępstw korupcyjnych, zbrodni vatowskiej w ramach zorganizowanej grupy przestępczej" - powiedział prokurator generalny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Emerytury
Stażowe