Podwyżki w Bitron Poland

Dzięki porozumieniu zawartemu przez „Solidarność” z pracodawcą płace pracowników sosnowieckiej spółki Bitron Poland wzrosły o ok. 480 zł. Związkowcom udało się również wywalczyć m.in. wyrównanie stawek pracowników produkcyjnych, dzięki czemu osoby, które dotąd zarabiały najmniej, zyskają jeszcze więcej.
Podwyżki w Bitron Poland Podwyżki w Bitron Poland
Podwyżki w Bitron Poland / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

– Wynegocjowaliśmy z zarządem Bitronu, że od marca stawki godzinowe pracowników wzrastają o 2,88 zł, co miesięcznie daje podwyżkę o 484 zł brutto. Z kolei za styczeń i luty pracownicy dostaną wyrównanie w łącznej kwocie 940 zł. Ponadto również w marcu dostaną jednorazową premię w wysokości 500 zł. Razem daje to kwotę 1440 zł. Przed świętami te dodatkowe pieniądze na pewno przydadzą się w domowych budżetach – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „Solidarności” w Bitron Poland.

Sukces

Jak podkreśla przewodnicząca, kolejny bardzo ważny zapis porozumienia dotyczy wyrównania stawek godzinowych pracowników produkcyjnych. Ich minimalna wysokość została ustalona na poziomie 25 zł brutto. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z całego porozumienia, ale ten zapis uważamy za nasz szczególny sukces. O wyrównanie stawek walczyliśmy od lat. Sytuacja, w której ludzie zatrudnieni na tych samych stanowiskach dostawali za tę samą pracę różne wynagrodzenie, była skrajnie niesprawiedliwa. Wreszcie udało się załatwić ten problem. W efekcie pracownicy, którzy dotąd zarabiali najmniej, dostaną największe podwyżki. Trzeba też pamiętać, że wyższa stawka zasadnicza to wyższe pochodne, czyli np. pieniądze za nadgodziny, urlop czy L4 – wskazuje Izabela Będkowska.

W porozumieniu płacowym uzgodniono również nowe regulacje dotyczące nagród jubileuszowych. Dotychczas w Bitronie takie nagrody przysługiwały maksymalnie za 20 lat stażu pracy w firmie. Teraz nagroda będzie przysługiwała również za 25 i 30 lat pracy. Będzie ona wynosiła odpowiednio 5 tys. zł i 6 tys zł. – Przy czym wysokość nagrody za 30 lat pracy będzie jeszcze przedmiotem odrębnych negocjacji. Jeżeli inflacja nadal będzie wysoka, wartość tej nagrody może być zwaloryzowana – wyjaśnia przewodnicząca. – Bitron Poland istnieje od 1998 roku. Są osoby, które pracują niemal od początku. Zależało nam, żeby zostały one odpowiednio docenione i żeby zachęcić tych najbardziej doświadczonych pracowników do pozostania w firmie – dodaje Będkowska.

Bitron Poland jest producentem podzespołów do sprzętu AGD i przemysłu motoryzacyjnego. Spółka zatrudnia przeszło 1000 osób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wpadka w Pytaniu na śniadanie. Nie wiedziały, że są na wizji. Widzowie wszystko słyszeli Wiadomości
Wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Nie wiedziały, że są na wizji. Widzowie wszystko słyszeli

"Pytanie na śniadanie" to program "na żywo", w którym nietrudno o wpadkę. Przekonały się o tym Izabella Krzan i zaproszone do studia ekspertki. Nie wiedziały, że już są na żywo, a widzowie usłyszeli zakulisowe rozmowy.

Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze Wiadomości
Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze

Relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze niż są obecnie. Ponieważ nigdy nie wykonaliśmy tak dużo praktycznej pracy na poziomie codziennym, tak jak robimy to teraz – mówił w poniedziałek w Przemyślu na Podkarpaciu ambasador USA Mark Brzezinski.

Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji Wiadomości
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji

Jak podaje Deutsche Welle, w 2022 roku liczba dokonanych w Niemczech aborcji była najwyższa od 10 lat i wzrosła o niemal 10 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Wiadomości
Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.

Wiadomości
Dyski Seagate — które modele warto brać pod uwagę?

Marka Seagate to znany na całym świecie producent urządzeń pamięci masowej. Ta założona pierwotnie w Kalifornii firma oferuje wysokiej jakości dyski twarde, które znane są z wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym modelom i zastanówmy się, jaki dysk najlepiej wybrać.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe