Dolnośląska Solidarność zaniepokojona wydarzeniami w „Karolinie”

Ostatnie wydarzenia w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, gdzie, przypomnijmy, Ireneusz Besser, przewodniczący zakładowej Solidarności, za chęć wręczenia prezentu na Dzień Kobiet został ukarany naganą, dały impuls dolnośląskiej Solidarności do przyjęcia stanowiska, w którym wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją w tym zakładzie pracy. 
Zakład Porcelany Stołowej
Zakład Porcelany Stołowej "Karolina" / fot. Marcin Raczkowski

„Członkowie Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ «Solidarność» wyrażają swoje oburzenie i dezaprobatę wobec antyzwiązkowych działań kierownictwa firmy w Zakładzie Porcelany Stołowej «Karolina» w Jaworzynie Śląskiej. Ostatni incydent, kiedy to przewodniczącemu organizacji związkowej Solidarności zabroniono wręczyć upominki na Dzień Kobiet i wręczono naganę, jest wyjątkowo niestosowny, bo w tym zakładzie większość pracujących to właśnie kobiety” – napisali 13 marca członkowie ZR Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Jak jednak przekonują, ostatnie wydarzenia to tylko jeden z elementów, jak to ujęli, „antypracowniczych działań firmy”.

Zakład kontrolowano aż trzykrotnie

„W ostatnim okresie (od chwili przejęcia zakładu przez nowego udziałowca spółki) odeszło około 150 pracowników, co powinno być związane z odpowiednimi świadczeniami w ramach zwolnień grupowych, a tak się nie stało. O tym, że w tym zakładzie pracy nie przestrzega się prawa pracy, świadczą również kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, po których pracodawca został ukarany. W historii ZPS «Karoliny» nie było przypadku, żeby w ciągu roku PiP kontrolował zakład trzykrotnie. Niedopuszczalna jest też presja kierownictwa zakładu na zawłaszczenie części zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto nieprzestrzegane notorycznie są też warunki BHP. Pracownicy zmuszani są do zmiany warunków pracy (np. 10-dniowa ciągła praca nocna, niskie temperatury, niedogrzane pomieszczenia)” – wyliczają dolnośląscy związkowcy.

Żądają także od pracodawcy przestrzegania przepisów prawa pracy, anulowania niesłusznej nagany nałożonej na przewodniczącego organizacji zakładowej Solidarności i podjęcia rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu ze związkowcami.

Poniżej pełne stanowisko:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze Wiadomości
Ambasador USA: relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze

Relacje amerykańsko-polskie nigdy nie były silniejsze niż są obecnie. Ponieważ nigdy nie wykonaliśmy tak dużo praktycznej pracy na poziomie codziennym, tak jak robimy to teraz – mówił w poniedziałek w Przemyślu na Podkarpaciu ambasador USA Mark Brzezinski.

Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji Wiadomości
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji

Jak podaje Deutsche Welle, w 2022 roku liczba dokonanych w Niemczech aborcji była najwyższa od 10 lat i wzrosła o niemal 10 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Wiadomości
Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.

Wiadomości
Dyski Seagate — które modele warto brać pod uwagę?

Marka Seagate to znany na całym świecie producent urządzeń pamięci masowej. Ta założona pierwotnie w Kalifornii firma oferuje wysokiej jakości dyski twarde, które znane są z wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym modelom i zastanówmy się, jaki dysk najlepiej wybrać.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe