„Komuniści i ich dzieci nie wybaczą Ojcu Świętemu, że żyjemy w wolnym kraju” – Piotr Duda w Świdniku

– Po raz kolejny goszczę w Świdniku. Powiem szczerze, że tutaj ładuję akumulatory, bo nie wszędzie w Polsce sytuacja wygląda tak dobrze, jak u Was. Mówię nie tylko o wzorowej sytuacji związkowej, ale też ogólnie pracowniczej, społecznej i gospodarczej – mówił przewodniczący Piotr Duda podczas Walnego Zebrania Delegatów Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” SA.
Piotr Duda „Komuniści i ich dzieci nie wybaczą Ojcu Świętemu, że żyjemy w wolnym kraju” – Piotr Duda w Świdniku
Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński

Przewodniczący Komisji Krajowej poruszył wiele kwestii, które wpływają na sytuację Polski oraz polskich pracowników, a co za tym idzie – też NSZZ „Solidarność”. Przede wszystkim odniósł się do ataków na Jana Pawła II.

– Komuniści i ich dzieci nie wybaczą tego Ojcu Świętemu, że dzięki oporowi robotników żyjemy dziś w wolnym kraju. Ojciec Święty sam bronić się nie może, ale żyje w naszych sercach. Pod pięknym hasłem „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” będziemy działać i bronić dobrego imienia papieża. Wyjdziemy na ulice w całej Polsce. To jest nasz obowiązek

– tymi słowami Piotr Duda zapowiedział Marsz Papieski, w którym „S” będzie brała udział 2 kwietnia.

– „Solidarność” ma wpisaną w statut katolicką naukę Kościoła, dlatego jesteśmy tak znienawidzeni, dlatego jesteśmy atakowani. Także na arenie międzynarodowej za wolność słowa w „Tygodniku Solidarność”. A dziś ten, który chciał nas wyrzucać z EKZZ, Luca Vinsentini, sam został wyrzucony za korupcję z MKZZ. Jesteśmy członkami NSZZ „Solidarność” z piękną historią i dziś musimy dać świadectwo naszych wartości i tradycji. Kto by pomyślał, że po 17 latach od śmierci Ojca Świętego będziemy musieli walczyć o jego dobre imię?

Przewodniczący wypunktował sytuacje, które świadczą o tym, że polskie tradycyjne wartości są na celowniku postępowych elit.

– Chcieli nas ukarać grzywną 50 tys. zł za promowanie na budynku naszej siedziby słów Jana Pawła II. Władze Gdańska uznały to za reklamę komercyjną. Odwołaliśmy się w sądzie od tej decyzji i wygraliśmy z nimi. Chcieli nas karać za cytowanie Ojca Świętego, a sami chcą się powoływać na dziedzictwo Solidarności. Prezydent Dulkiewicz zaprasza papieża Franciszka do Gdańska, a jednocześnie sekuje naszego Jana Pawła II. Hipokryzja

– stwierdził Piotr Duda.

Przewodniczący nakreślił też nieciekawą sytuację w międzynarodowych strukturach związkowych związaną z agresją Rosji na Ukrainę.

– Federacja rosyjskich związków zawodowych wspiera Putina, napaść na Ukrainę, domaga się jej „denazyfikacji”, pochwalając ludobójstwo, a mimo to Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych nie potrafiła się z nimi uporać i wyrzucić ich ze swoich struktur. Nawet takie organizacje jak FIFA i UEFA potrafiły zrobić z ruskimi porządek, a MKZZ nie potrafi. Dlatego nie brałem udziału w zjeździe MKZZ, bo nie będę siedział przy jednym stole z ludźmi, którzy mają krew na rękach

– mówił przewodniczący.

To trudny okres dla nas, zwykłych ludzi. Te pomysły Zielonego Ładu odbiją się na poziomie naszego życia. I nie chodzi o to, że nam każą jeść robaki, albo zakażą jeść mięsa. Ale urzędnicy nałożą takie podatki i akcyzy na produkcję i sprzedaż mięsa, że nie będzie ludzi na nie stać.

Widzimy, jak działają biurokraci z Unii Europejskiej. Jak wyglądałaby nasza energetyka, gdybyśmy zamknęli kopalnię i elektrownię w Turowie? Tak jak tego chciała pani sędzia Rosario Silva de Lapuerta, dziś już na emeryturze, a wtedy zasiadająca w TSUE w Luksemburgu. Byliśmy tam zamanifestować nasz sprzeciw, a europejskie służby zamknęły całe miasto, ulice obstawiła uzbrojona policja, jakby przyjechali tam jacyś chuligani. A jak ostatnio przed meczem piłkarskim w Neapolu połowa miasta była w chaosie przez zamieszki kibiców niemieckich i włoskich, to było wszystko w porządku.

To ciężki czas dla związków zawodowych. W całym kraju wyciągają ręce po związkowców. Liderzy związkowi są zwalniani, by osłabić całe organizacje, by obniżać standardy warunków pracy

– podsumował Piotr Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji Wiadomości
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji

Jak podaje Deutsche Welle, w 2022 roku liczba dokonanych w Niemczech aborcji była najwyższa od 10 lat i wzrosła o niemal 10 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Wiadomości
Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.

Wiadomości
Dyski Seagate — które modele warto brać pod uwagę?

Marka Seagate to znany na całym świecie producent urządzeń pamięci masowej. Ta założona pierwotnie w Kalifornii firma oferuje wysokiej jakości dyski twarde, które znane są z wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym modelom i zastanówmy się, jaki dysk najlepiej wybrać.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją? Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją?

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe