Donald Tusk przeszedł na emeryturę

Po latach działalności politycznej Donald Tusk zdecydował się na przejście na emeryturę – informuje w piątek dziennik „Fakt”. Lider PO otrzymuje już świadczenie od Unii Europejskiej, które wynosi około 4,6 tys. euro miesięcznie, czyli w przeliczeniu na złotówki około 21 tys. zł brutto. Co ciekawe, Tusk mimo że sam jako premier podwyższył wiek emerytalny Polakom, skorzystał z przysługującego mu prawa i przeszedł na „wcześniejszą” euroemeryturę.
Donald Tusk Donald Tusk przeszedł na emeryturę
Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

W rozmowie z mieszkańcami podpoznańskiej Rokietnicy w marcu Tusk powiedział, że jego motywacja do przejścia na emeryturę jest związana z faktem, że ma już w życiu „nasprawowane wiele rzeczy i nie ma potrzeby dalszego zajmowania stanowisk publicznych”. 

Tusk pobiera już euroemeryturę. Zawrotna kwota

Były przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się na wcześniejsze pobieranie euroemerytury dzięki przepisom, które dają mu taką możliwość już sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który dla personelu instytucji UE wynosi 66 lat. Tusk złożył wniosek w zeszłym roku i otrzymuje emeryturę od 23 kwietnia 2022 roku, mimo że dopiero 22 kwietnia 2023 roku kończy 66 lat.

W Polsce, poza emeryturą z UE, Donald Tusk może również liczyć na emeryturę z ZUS-u. Jednak nie wiadomo, czy złożył już o nią wniosek. Wypłata z polskiego systemu emerytalnego jest przyznawana niezależnie od unijnych świadczeń.

Przeciętna emerytura wypłacana w Polsce przez ZUS w tym roku ma przekroczyć 3 tys. zł brutto. Emerytury wysokie, czyli powyżej 10 tys. zł brutto, w ubiegłym roku pobierało zaledwie ok. 7,5 tys. osób na 6 mln uprawnionych do świadczeń.

Tusk sam podwyższał wiek emerytalny

W tym miejscu warto przypomnieć fatalną decyzję rządu PO-PSL z 2012 roku. Wówczas gabinet pod wodzą Tuska przeprowadził reformę emerytalną, która przedłużała wiek emerytalny docelowo do 67. roku życia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety przed wprowadzeniem zmian pracowały do 60. roku życia, a mężczyźni do 65. Przeciwko zmianom ostro protestował m.in. NSZZ „Solidarność”. 

Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wiek emerytalny został przywrócony. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen – książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Emerytury
Stażowe