„Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce”. Dramatyczny list Micheila Saakaszwilego

Micheil Saakaszwili w dramatycznym liście odpowiedział Polskiemu Radiu 24.
List Micheila Saakaszwilego do PR24 „Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce”. Dramatyczny list Micheila Saakaszwilego
List Micheila Saakaszwilego do PR24 / Screen TT Beata Płomecka

Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to ostatnia szansa – odpowiada Micheil Saakaszwili na moje pytania. Nazywa Polskę krajem szlachetnym, wiernym ideałom, mówi o wpływie, jaki wywarł na niego Lech Kaczyński. Nagranie nie było możliwe, więc Saakaszwili sam odpisał

– pisze Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia 24 w Brukseli, publikując skany listu, w którym Micheil Saakaszwili odpowiada na pytania Polskiego Radia 24.

 

List Micheila Saakaszwilego

W tym szpitalu główne decyzje o leczeniu podejmują służby bezpieczeństwa. Usuwają i mianują personel medyczny. Próbują ingerować w historię choroby. Jestem bardzo blisko niewydolności wielonarządowej. Jestem bardzo słaby i cierpię z powodu ogromnego bólu.

(…)

To jest moja ostatnia nadzieja na pozostanie przy życiu. Polska to najbardziej szlachetny i wiernym ideałom kraj na świecie. Jeśli uda mi się przeżyć, będę za to wdzięczny Polsce. Lech Kaczyński był politykiem, który miał największy wpływ na moje poglądy. Powtarzał mi: »Różnica między nami, jako członkami Unii, a wami jest taka, że kiedy ja przestanę być prezydentem, będę mógł żyć, ty możesz zostać zabity«. Niestety zabił go Putin, który teraz zabija mnie

– pisze były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

Prezydent @SaakashviliM niczym nie zasłużył na los, jaki go spotyka. Naród gruziński jego postawie zawdzięcza ocalenie niepodległości. Apeluję do władz Gruzji o zgodę na natychmiastowe udzielenie prezydentowi @SaakashviliM pomocy medycznej. Polska jest gotowa jej udzielić

– komentuje Beata Szydło.

 

Dramatyczny stan Micheila Saakaszwilego

Stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który przebywa w więzieniu, dramatycznie się pogarsza. Na opublikowanym w lutym przez stację CNN nagraniu z października ub.r. widać polityka w fatalnej kondycji, czołga się po podłodze. W styczniu Saakaszwili miał się znaleźć na oddziale intensywnej terapii.

Czytaj również: Saakaszwili czołga się, bo nie da rady chodzić. Ujawniono szokujące nagranie

Przypomnijmy, że Saakaszwili w ramach protestu ws. działań więżących go gruzińskich władz kilka razy odbywał głodówkę. Jego stan zdrowia szybko się więc pogarszał. Niektórzy uważają, że jego problemy zdrowotne wynikają z faktu, że ktoś go otruł. Na nagraniu z października ub.r. widać, jak Saakaszwili upada na podłogę i nie jest w stanie samodzielnie doczołgać się do łóżka. Wokół niego pojawia się wiele osób, które udzielają mu pomocy. 

7 lutego sąd odrzucił apelację byłego prezydenta Gruzji i nie zawiesił odbywania jego kary. W sprawie zareagował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, jak również liderzy innych krajów. Nie przyniosło to jednak spodziewanego rezultatu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe