M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Atak na pamięć o Janie Pawle II

– Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi! – powiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, wtedy unieruchomionej jarzmem komunizmu, niedawno wybrany papież Jan Paweł II. Powiedział i niedługo potem wybuchła Solidarność – związek zawodowy wyjątkowy w historii ludzkości. Związek, który zmienił oblicze świata, odrzucając władzę komunistów. Można odnieść wrażenie, że do dzisiaj na Jana Pawła II spada nienawiść tych, którzy w sposób mniej czy bardziej jawny, świadomie czy nie do tamtego totalitaryzmu się odwołują.
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Atak na pamięć o Janie Pawle II
/ youtube.com

Dzisiaj znowu mamy do czynienia z atakiem na jego pamięć i to w sytuacji, gdy nie może się już bronić. Nikt nie neguje grzechów Kościoła. Jak każda instytucja, na którą składają się ludzie, jest obarczony ich niedoskonałością. Jeśli jednak mamy świadomość tego, że Ekke Overbeek, występujący tu w roli autorytetu, którego „zagraniczna natura” ma robić na nas wrażenie, jest jednocześnie jednym z promotorów oszusta Marka Lisińskiego, który według sądu kłamał w sprawie bycia molestowanym przez księdza, trudno żebyśmy mieli zaufanie do jego „ustaleń”, tym bardziej że biorąc za dobrą monetę zeznania przed komunistycznymi służbami, dochodzi do odmiennych wniosków niż inni badacze zajmujący się tymi samymi przypadkami.

Jak w tej sytuacji nie odnieść wrażenia, że atak na pamięć o Janie Pawle II, szczególnie że zadziwiająco zbieżny chronologicznie z awanturami wokół śmierci syna poseł Magdaleny Filiks czy z atakami na polską Straż Graniczną, czy leśników, jest swego rodzaju upiornym startem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej? Jak nie wzdrygnąć się przy tym z odrazą? Szczególnie że katolicyzm jest nierozerwalnie związany z tym, co nazywamy polskością. Również dla wielu ludzi, którzy nawet nie są wierzący, tradycyjne wartości, które ze sobą niesie, stanowią punkt odniesienia. Nie zapomnę, kiedy jako dziecko byłem jednym z miliona uczestników pamiętnej wizyty Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie i Mszy Świętej odprawionej na ołtarzu w kształcie „okrętu-kościoła”. Tamto doświadczenie, tak jak doświadczenia milionów Polaków, wpisało się we mnie na stałe. I dlatego, co jest może nieco mniej znanym cytatem z homilii Jana Pawła II podczas pierwszej wizyty w Polsce – „Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu na ziemi”.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Emerytury
Stażowe