Bp Bryl w Sanktuarium w Kaliszu: Św. Józef uczy nas mądrego i dobrego życia

– Przychodzimy do sanktuarium św. Józefa, żeby wspominając życie naszego patrona, uczyć się od niego dobrego, mądrego i Bożego życia - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna uroczystość ku czci św. Józefa odbyła się w poniedziałek, 20 marca, ponieważ 19 marca przypadała niedziela Wielkiego Postu.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Bp Bryl w Sanktuarium w Kaliszu: Św. Józef uczy nas mądrego i dobrego życia
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/© Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland

W homilii celebrans odwołując się do słów Jana Pawła II wskazywał, że od św. Józefa możemy uczyć się mądrego i dobrego życia. – Niech Święty Józef czczony w kaliskim sanktuarium stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem – cytował bp Bryl. 

Wzór posłuszeństwa

Podkreślał, że św. Józef jest wzorem posłuszeństwa. - Dzisiaj siostry i bracia wybrzmiewa to słowo posłuszeństwo, które jest niepopularne w dzisiejszych czasach, ale jeżeli chcemy iść drogą Bożą, jeżeli chcemy być ludźmi wiary to słowo posłuszeństwo wiary jest bardzo ważnym słowem. Nie ma wiary bez posłuszeństwa – stwierdził kaznodzieja. 

Zachęcał wiernych, aby swoje życie kształtowali według Bożej logiki. - Trzeba mieć swoje zdanie, ale my uczniowie. Jezusa chcemy być otwarci na to, co mówi Pan Bóg. Chcemy wypełnić Jego wolę. Chcemy uzgadniać nasze życie z Jego słowem, więcej chcemy nasze życie, nasze postępowanie, nasze czyny z Bożym słowem konfrontować – zaznaczył duchowny.

Wierny

Przekonywał, że wierność to kolejna bardzo ważna cecha św. Józefa. – Dzisiaj chcemy modlić się o taką wierność na wzór Józefa, o wierność Panu Bogu nawet wtedy, jak dotykają nas trudne doświadczenia, żebyśmy w tych trudnych doświadczeniach nie zwątpili, że Pan Bóg jest blisko i On ma moc doprowadzić nas do szczęśliwego końca – mówił biskup kaliski.

Obraz Św. Rodziny

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl w obecności biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna odmówił litanię do św. Józefa oraz zawierzył mu cały Kościół, ojczyznę i diecezję kaliską.

W sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 

Patron

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie. 

Ostatnim dziełem związanym ze św. Józefem Kaliskim jest film „Opiekun”, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w całej Polsce. 

Św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 r. szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.

ek / Kalisz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO] z ostatniej chwili
„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO]

Trwa French Open. Na korcie Rolanda Garrosa doszło do skandalicznej sytuacji. Z ust Łotyszki Jeleny Ostapenko padły wulgarne słowa. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe