[WIDEO] Gorąco w Radiu Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas „Niedzielnej Loży Radiowej” w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.
Niedzielna Loża Radiowa z 18 marca o inflacji i stanie gospodarki [WIDEO] Gorąco w Radiu Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego
Niedzielna Loża Radiowa z 18 marca o inflacji i stanie gospodarki / screen YT - Radio Opole

Jednym z tematów rozmowy była inflacja i ceny surowców energetycznych. Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że „12% inflacji bazowej to jest liczba hańby i nieudolności rządu PiS-u”, a według posła Ryszarda Galli (Mniejszość Niemiecka) „wszystkie działania podwyższające wynagrodzenia i emerytury są zjedzone przez wysoką inflację”, a „przeciętny emeryt ma gorzej niż miał”.

– Temat bolesny, bo inflacja spowodowana wojną, ograniczeniami w dostępności surowców energetycznych doprowadziła do wzrostu cen. Nie jesteśmy samotną wyspą, tak się dzieje w całej Europie, na całym świecie. Myślę jednak, że Polacy to widzą, że nie zostawiamy obywateli z tym problemem samych sobie – przekonywał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Spięcie z posłem Mniejszości Niemieckiej

W pewnym momencie doszło do dyskusji pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Troszeczkę tych mitów trzeba tutaj odczarować. Moja mama ma ogrzewanie węglowe, panie wojewodo. W awanturze o węgiel wystraszona kupiła tonę węgla za 3400 zł. Ekogroszek kupiła. Oczywiście potem cena została zminimalizowana i tą drugą tonę kupiła [taniej – red.], ale średnio ona zapłaciła dużo za opał

– mówił poseł Galla.

Ale 3 tysiące odzyskała, tak?

– zapytał wojewoda.

Dużo zapłaciła

– powtórzył poseł.

Ale 3 tysiące odzyskała, panie pośle?

– nie ustępował wojewoda Kłosowski.

Panie wojewodo, dużo zapłaciła za opał

– powtórzył Galla.

Ja wiem, że pan nie chce tego powiedzieć, ale 3 tysiące odebrała, tak? Od rządu?

– ponownie zadał pytanie wojewoda.

Pan przerywa, a ja panu pokazuję mechanizm

– stwierdził poseł. Gdy ponownie zapytano go, czy jego mama odebrała 3 tysiące od rządu w ramach dopłaty na węgiel, odpowiedział, że „prawdopodobnie tak”. 

No to 400 zł kosztowała ją tona węgla, tak?

– zapytał wojewoda.

Wie pan, ja uważam, że zapłaciła dużo

– ponownie odpowiedział to samo poseł Galla.

Pan zaczyna kręcić, nie odpowiada wprost

– podsumował wojewoda Sławomir Kłosowski.

 

Cała rozmowa:

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka niespełna dwa lata temu we wsi Borowce k. Częstochowy. Poszukiwania podejrzanego są kontynuowane - podał w czwartek rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna” z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna”

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem, jak informuje brytyjski dziennik „Telegraph”, Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Emerytury
Stażowe