Niemiecki biskup o podobieństwie do okresu Reformacji: W podstawowych prawdach naszej wiary nie jesteśmy już razem

Na podobieństwa obecnej sytuacji kościelnej w Niemczech do okresu Reformacji wskazał w wywiadzie dla Passauer Neue Presse biskup Pasawy, Stefan Oster SDB. Jak zauważył, niemieccy katolicy są obecnie bardzo zróżnicowani, a polaryzacja stanowisk coraz bardziej się pogłębia.
bp Stefan Oster SDB Niemiecki biskup o podobieństwie do okresu Reformacji: W podstawowych prawdach naszej wiary nie jesteśmy już razem
bp Stefan Oster SDB / YT print screen/Bistum Passau

- Jakoś wszyscy jeszcze wierzymy, że jesteśmy katolikami. W pewnym sensie jesteśmy, ale w podstawowych prawdach naszej wiary, a chodzi tu na przykład o wizję człowieka będącą punktem bardzo zasadniczym, nie jesteśmy już razem – stwierdził niemiecki biskup.

Ordynariusz Pasawy rozmawiał między innymi o różnych tematach podejmowanych w ramach drogi synodalnej, m.in. o możliwości wyświęcania kobiet na diakonów, dowolności celibatu kapłańskiego i błogosławienia związków homoseksualnych.

Święcenie kobiet

W odniesieniu do udzielania kobietom święceń diakonatu bp Oster zaznaczył, że uważa tę kwestię za otwartą, a wymaga ona decyzji Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Jednocześnie przyznał, że „gdyby jednak papież opowiedział się za święceniem kobiet na diakonów, to prawdopodobnie wzmocniłoby to oskarżenia o dyskryminację. Sakrament święceń jest bowiem jeden w trzech stopniach: diakonatu, prezbiteratu i biskupstwa. Przypominał, że obowiązujące nauczanie Kościoła mówi, iż jest on zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn powołanych przez Boga do tej posługi.

Potrzebna jest tutaj dyskusja – uważa. Wskazał, że gdyby Rzym pozwolił na dopuszczenie kobiet do diakonatu, to po pierwszych okrzykach triumfu, drugiego dnia nasiliłoby się oskarżenie o dyskryminację, bo wtedy powiedziano by, że mężczyźni zgodzili się na udzielanie im najniższego stopnia, ale nie wyższych, „tam, gdzie naprawdę chodzi o władzę”. 

Błogosławienie par jednopłciowych

W kwestii błogosławienia związków homoseksualnych bp Oster podkreślił, że istnie wyraźna dyrektywa Stolicy Apostolskiej, która nie zezwala na błogosławienie związków osób tej samej płci, bowiem Kościół nie ma do tego uprawnień. Czyli Magisterium mówi: Kościół nie może tego czynić! Nie zaprzecza jednak potrzeby opieki duszpasterskiej nad tymi, których to dotyczy.

Celibat kapłański

Hierarcha wskazał, że praktykowany w Kościele obrządku łacińskiego celibat kapłański ułatwia życie we wspólnocie. - W latach 80. tych przeciętnie ksiądz miał parafię z wikarym i gospodynią, a więc automatycznie żył we wspólnocie, która wspierała jego sposób życia – przypomniał.. Dodał, że w tamtym okresie nie było też postępu technologicznego ze wszystkimi pokusami internetowymi, które wchodziły do domu”. Celibat jest „sposobem życia Jezusa", podkreślił bp Oster.

st (KAI/CNA Deutsch) / Pasawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe